ONNO USTA

BMW 320i’nin Emme Manufoltu Hava mı Alıyor?

10.07.2014 Perşembe
BMW 320İ’NİN EMME MANUFOLTU HAVA MI ALIYOR?

Onno Usta sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2005 model BMW 320i sahibiyim. Aracımın önceki sahibinin yaptırdığı LPG sistemini söken usta, manifolta açılan delikleri, cıvatayla sıvı conta sürerek vidaladı. Ancak araçta, 3.000 km sonra oksijen sensörü, katalizatör, ve Valvetronik'te arıza kodu ortaya çıktı. Araç çalışırken motor devrinde dalgalanma olurken, motorda da titreme meydana geliyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Manifoltun havamı alma ihtimali var mı?

Yunus Bilgir

Sayın Yunus Bilgir,

BMW 320i'de bulunan LPG sisteminin sökülerek iptal edilmesi ve emme manifoltundaki LPG'nin enjektör yuvalarının cıvata ve sıvı conta ile kapatılması, bu bölgede oluşabilecek sorunlar giderilmiş. Emme manifoltunun üzerinde yapılan işlemlerde hava alma sorunu olsaydı, devam ederdi ve motorun rölanti devrinde düzensiz çalışmasına neden olurdu. Zaten ifadenizden anladığım kadarı ile oluşan arıza kodları da geçici olabilir. Sorun bana kalırsa lambda sensörleriyle katalizatör arasında olabilir. Bir araca LPG montajı yapıldığında çoğu zaman lambda sensörünün uyumlu olmaması sonucu bu parça doğru sinyalleri üretemediği için motor zarar görür. ayrıca LPG sistemi, birçok sensör kablosunun hatalı sinyal üretmesine neden olabilir ve sisteminde de bu kabloların veya soket temas etmememe ihtimali vardır. Sonuç olarak sorunun çözümlenmesi için önce lambda sensörlerinin yenilenmesi gerekir. Ardından lambda sensörünün egzoz çıkış gaz analizini hatalı yapması sonucu Valvetronic sistemi, hava ölçer ve emme manifold basıncını etkilemesi olasılığı vardır. Lambda sensörlerinin hata vermesiyle rölanti devrinin etkilenmesi de kaçınılmazdır. Eğer lambda sensörünü yeniledikten sonra da katalizatörde ve Valvetronicte hata olursa yeniden bir çeşitli kontroller yapmak gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN