ONNO USTA

Alfa Romeo 33’ün Motoru Neden Aşırı Isınıyor?

17.07.2014 Perşembe
ALFA ROMEO 33’ÜN MOTORU NEDEN AŞIRI ISINIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Alfa Romeo 33 1.5 Boxer sahibiyim. Aracım 1990 model ve motor sıcaklığı 100 dereceye kadar yükseliyor. Araç hareket halindeyken de motor harareti düşüyor. Aracımda boxer motor olduğu için pek anlayanda çıkmadı. Sizce bu durumda ne yapmalıyız?

Sayın Bünyamin Şafak

Alfa Romeo 33'de görev yapan 1.5 lt'lik boxer motorun hararet yapmasının birkaç nedeni olabilir. Sorudan anladığım kadarıyla araç, şehir içi trafiğinde veya düşük hızlardaki kullanımlarda 100 dereceye kadar ısınıp su kaynatmağına göre araçta çok büyük bir problem olamayabilir. Radyatörün fan motorunun veya sıcaklık sensörü ömrünü tamamlamış olabilir. Bunun sonucu fan motoru zamanında devreye giremeyeceği için faz gereken devirde ve zamanında çalışmaz. Bu da motorun soğumasını geciktirir. Diğer tarafta radyatör peteklerinde ezilme ve tıkanma varsa araç uzun yolda giderken yoldan aldığı rüzgar ile suyu soğutamazdı. Diğer tarafta aracın motorunun boxer veya sıra tipi olmasıyla hararet yapma arasında bir özellik yoktur. Sonuç olarak fan müşürü, fan motor rölesi, ve sistemin elektrik tesisatının kablo ve soketleriyle fan motorunun kontrol edilmesi gerekiyor.

kalan karakter 1000

ümit ümit

arkadaşlar iyi akşamlar 90 model bokser motorlu araba var nasıl bir araç sorunlu bir arabamıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.01.2015 18:14
latif latif

Bak güzel kardeşim bendw aynı aracın 1.7 si var artık hakim oldum iyice. Senin ki sorun değil çünkü boxer motor zaten hararetli çalışan motordur ayrıca alfa Romeo marka araçlar o dönemde benzin ve hararet göstergelerinde anlık sıcaklığı gösteren ürünler kullanmıştır o sebeple sen hararet yapıyo zannedebilirsin
Yağına suyuna çok dikkat et her hafta bak sorun olmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.08.2014 01:57
Orhan kabsakal Orhan kabsakal

1990 da sıfır km de bir Alfa Romeo 33 15 alan ve senelerce kullanan biri olarak şu kadarını söyleyim, iyi bakılırsa kendine aşık eden bir arabadır ama kronik bazı sıkıntıları vardır o da bunlardan biri. Onno ustamın sözlerine katılmakla birlikte, sana tavsiyem direksiyonun sol altında bulunan sis lambası butonlarının birinin yanına bir anahtar yaptırarak çok sıcak havalarda sıkışık trafikte kendin devreye almandır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.07.2014 17:20
Cüneyt  köse Cüneyt köse

Araç yaşından dolayı radyötörde kireçlenme olmuştur devridayim sıvısı Rahat dolaşmıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 17.07.2014 19:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN