ONNO USTA

Aracımın Yakıt Tüketimi Neden Arttı?

22.07.2014 Salı
ARACIMIN YAKIT TÜKETİMİ NEDEN ARTTI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2012 model Opel Astra 1.3 CDTi (95 HP) sahibiyim. Aracım 22.000 km'de ve mayıs ayında bakımını yetkili servis yerine özel serviste yaptırdım. Kendi aldığım yan sanayi parçalarıyla özel serviste aracımın; hava, yağ, polen, mazot filtreleri ve motor yağı değiştirildi. Bakım öncesi aracımın yakıt tüketimi 6.5 km/100 km iken bakımdan sonra 8.3 lt/100 km'ye çıktı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Atahan Ilgazdağ

Sayın Atahan Ilgazdağ,

Şu anda 22000 km'de olan Opel Astra 1.3 CDTi'nin değişen parçalarının orijinal olmaması yani üreticinin taktığı parçalar olmaması yakıt tüketiminin artmasında etkilidir. Özellikle yakıt ve hava filtreleri yakıt tüketiminin artmasında veya azalmasında oldukça etkin parçalardır. Yan sanayi parçaları da orijinale benzer gibi görünür ama kalitesi ve özellikleri kötüdür. Fren balatası, filtreler ve bazı ön takım parçalarının yan sanayileri, ucuz olduğu için tercih ediliyorlar ancak, düşük kaliteleri nedeniyle kullanım süreleri de daha azdır ve tehlikeli olabilirler.

Yan sanayi üretimi bir yakıt filtresi, yakıt basıncını düşürerek işletim sisteminin hesaplamalarını zorlarken hava filtresinin de hava akışını zorlar. Bu motorun turbo olduğunu düşünürsek atmosferik bir motora azalan hava debisi, turbo basıncını da kısıtlar. Bu da yüksek tüketiminin artması için bir nedenidir. Yan sanayi ürünlerinin yakıt tüketimini yüzde kaç arttıracağı konusunda bir bilgi vermek zor. Ancak aracın uzun vadede en sorunsuz ve güvenli kullanılması için yetkili servise gitmesinde yarar var. Çünkü yetkili servisler, orijinal yedek parça kullanırlarken deneyimli ekip, orijinal ekipmanlar ve aracın garanti mevzuatı da unutulmamalı.

kalan karakter 1000

hasan öztürk daimler hasan öztürk daimler

Aracın ilk başlarda o şekilde ortalama yüksek olabilir belli kilometreler yaptıktan sonra ortalama düşer eğer düşmezse teknik bir arıza var demektir bir şeyler yanlış yapılmış demektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 22.07.2014 21:42
Mu Mu

Aracın garantisi bitti diye hemen koşmuşsunuz özel servise (bence de doğru olan bu..).
Ancak parçaları yan sanayi seçerek hata etmişsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 22.07.2014 15:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN