ONNO USTA

Aracımın Motoru İlk Kalkışta Neden Titriyor?

23.07.2014 Çarşamba
ARACIMIN MOTORU İLK KALKIŞTA NEDEN TİTRİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2000 model Opel Vectra 1.6 16V sahibiyim. Aracım 155.000 km'de iken LPG montajı yapıldı ve şu anda 180.000 km olan otomobilimden genel olarak memnunum ve bakımlarını da aksatmadan yaptırıyorum. En büyük sorunum ise ilk marştan sonra sonra aracın ilk hareketinde motorda titreme oluyor. Aracım bu şekilde hareket ederken motor, LPG'ye geçince normale dönüyor. Ardından motor ısınınca gaz yememe sorunu ortadan kalkıyor. Benzinden kaynaklandığını düşündüğüm bu sorun, özellikle kışın daha fazla oluyor. Ayrıca aracımın deposuna enjektör temizleyici ekledim ve ardından motordaki tekleme azalırken performansında biraz iyileşti. Yine bu sıvıdan alıp eklesem uzun yolda faydası olur mu? Aracımı sürekli şehir içi trafiğinde LPG'li olarak kullanırken 6.500 km'de 0.8 ml civarında yağ eksiltiyor. Bu araç için Castrol'ün W10 40 yağını kullanmam uygun mu? Sizin motor yağı markası gibi konularda yorum yapmayacağınızı da biliyorum. Bu konularda neler öneririsiniz?

Murat Gülşen

Sayın Murat Gülşen,

Opel Vectra 1.6 16V'nin motorunun özellikle soğuk havalarda tekleme ve kesiklik yapmasının nedeni: enjektörlerin tıkanması ve püskürtme yapılarındaki bozulmalar olabilir. Ayrıca yaşlanan yakıt pompası da yakıt basıncının azalmasına neden olur. Motordaki her enjektör, birbirinden farklı şekilde yıpranmış olabilir.

Bu nedenle yetkili servis tarafından enjektörlerin hepinin sökülerek tek tek kontrol edilip temizlenmesinde yarar var. Ayrıca motorun kilometresi göz önüne alındığında LPG, supaplarda kompresör kaçaklarının oluşmasına neden olabilir. Motor soğukken ve sıcakken silindir kompresyon testi yapılmalıdır. Ayrıca lambda sensörünün de yenilenmesi, gaz kelebek takımı ve EGR'nin de temizlenmesinde fayda var. Motorun 6.500 km'de yaklaşık 0.8 lt yağ eksiltmesi ise çok normaldir. Bu güne kadar hangi marka ve viskozitede yağ kullandıysanız değiştirmeden devam etmeniz gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN