ONNO USTA

Araçların Performansları Hava Sıcaklığından Etkilenir mi?

04.08.2014 Pazartesi
ARAÇLARIN PERFORMANSLARI HAVA SICAKLIĞINDAN ETKİLENİR Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Nissan Qashqai 1.5 dCi sahibiyim. Aracımın performansının bazı günlerde oldukça iyi, bazı günlerdeyse çekişinin azaldığını yani yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu etkileşimin diğer araçlarda da olduğunu düşünüyorum. Sizce hava durumundaki değişiklik, aracın performansını etkiler mi? Yoksa ben bu konuda önyargılı mıyım?

Uygar Kaya

Sayın Uygar Kaya,

Araç motorlarının performansları, belli hava şartlarının etkisiyle değişkenlik gösterebilir. Zaten adından da anlaşıldığı gibi atmosferik motorlar, kullanıldıkları rakım (yükseklik) farklılıklarına da duyarlıdırlar. Oksijenin azalmasıyla daha fakir karışımla çalışmak zorunda kalan motorun daha erken ateşlemeye ihtiyaç duyacağı için gücünde ve performansında kayıplar olabilir. Bu etkilenme, aşırı beslemeli motorlarda daha az olabilir veya hissedilmez. Motorların işletim sistemlerinde bulunan basınç sensörleri, motorun çalışmasında belli düzenlemeler yapsa da yakıt tüketimini ve ateşlemeden kaynaklanan güç kayıplarını fazla engelleyemezler. Sonuç olarak motor, hava/yakıt karışımının yanmasıyla çalışırken yanma odasına giren oksijen miktarı, rutubet ve diğer maddelerden de etkilenir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN