ONNO USTA

Aracımın Turbosunu Değiştirmemi Önerir misiniz?

11.08.2014 Pazartesi
ARACIMIN TURBOSUNU DEĞİŞTİRMEMİ ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2010 model Hyundai Accent Era 1.5 CRDi sahibiyim, aracımın şu anda 155.000 km'de ve periyodik bakımlarını zamanında yaptırıyorum. Geçen hafta ise aracımın ön takımlarını kontrol ettirmek ve rot ile balans ayarını yaptırmak için servise götürdüm. Orada turbonun yağ kaçırdığı fark edildi. Ardından turbo milinde boşluk olduğunu belirten usta, aracın kilometresinin de dikkate alındığında bu parçanın değişmesi gerektiğini belirtti. Şu an aracımın çalışmasında bir sorun olmamasına rağmen sizce turboyu değiştirtmeli miyim? Eğer değiştirmemi tavsiye ederseniz bu parçayı özel servisler, yetkili servise kıyasla 1.500 TL daha uygun fiyata yapıyorlar. Özel servisler, yetkili servislerin takacağı turbonun aynısını, Garrett marka olarak takacaklar. Siz bu montajı önerir misiniz?

Remzi Yaşar,

Sayın Remzi Yaşar,

Sahibi olduğunuz 2010 yılı üretimi Hyundai Accent 1.5 CRDi'nin turbosundaki yağ kaçağının nedenini tespit etmek gerekiyor. Yağ kaçağı, turbonun emme kanatçıklarının olduğu bölgedeki emme sistemi üzerindeyse, sorun ara soğutucu ve basınç borularını doldurabilir. Ayrıca egzoz kanatçıkları arasındaki yağ kaçağı, bazen egzoz borusu yoluyla yanmamış yağı atarak motorun ilk çalışması dahil egzozdan yoğun sise benzer yağ dumanı atar. Sizin benzer bir şikayetiniz olmadığına göre turbodaki sızıntı, bence turbo yüksek basınç yağ borusundan veya yağın, kartere geri dönüş hattındaki bağlantılardan kaynaklanabilir. 155.000 km ise turbonun ömrü için kritik bir mesafedir. Sonuçta bu değişimin yetkili servis tarafından yapılmasının maliyeti, sizin de belirttiğiniz gibi yüksektir. Ancak şu an yan sanayi olarak satılan düşük fiyatlı ve kalitesiz Çin malı turbolardan da uzak durulmalı. Garrett kalitesini kanıtlamış bir markadır.

kalan karakter 2000

adil adil

erada yag kacagi nicin olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.12.2015 20:54
mustafa mustafa

Ustam bende 2006 caddy 1.9 tdi var 2 ay önce motor yaptırdım 1 ay önce 100 km hızla giderken motordaki yağın hepsini turboya çekti turbo yedi şimdi turbo yeni taktırdım ama bir sorun var egzoz dan hiç durmadan beyaz duman atıyor nedeni nedir acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.08.2014 23:57
Mustafa'ya Yanıt Mustafa'ya Yanıt

Mustafa kardeşim, beyaz değil de mavimsi duman olması gerekiyor... Başına gelen olay sonrasında katalizatörün atık yağ ile dolmuştur. Sabırla beklersen ve aracını yüksek devirle kullanırsan yağı sistemden atabilirsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 16:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN