ONNO USTA

Aracımdaki Tekleme Sorunu Soğutma Sisteminden mi Kaynaklanıyor?

12.08.2014 Salı
ARACIMDAKİ TEKLEME SORUNU SOĞUTMA SİSTEMİNDEN Mİ KAYNAKLANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yaklaşık 6 ay önce 2000 model Volvo S80 2.0 Turbo (183 HP) satın aldım. Aracı aldığımda tek problemi soğutma suyunu eksiltmesiydi ve bu da ani gaz tepkilerinde ortaya çıkıyordu. Soğutma suyu eksilme sorunu bir süre sonra ortadan kalktı ve aracımın motor devri 800 d/d'den 700 d/d'ye düştü ve arada teklemeye başladı. Daha sonra bu tekleme uzun yola çıkınca iyice belirginleşti ve arıza lambasını yandı. Motoru kontrol etmek için bilgisayara bağladık ve ikini silindirde ateşleme problemi olduğu belirtildi Tüm bujileri ve ikinci silindirin bobinini değiştirttim ama düzelmedi. Arıza, bu kez hatayı beşinci silindirde görüldü. Ardından enjektörler ölçüldü ve beyinden gelen 13 volt, enjektörlerde ölçüldüğünde her birinde farklı değerler çıktı. Bu kontrolleri yapan usta, silindir kapak contasını kontrol etmek için su haznesinin kapağını açtığında büyük miktarda su dışarı taştı. Usta, soğutma suyunu tekrar tamamladı ama dökülen kadar su koymadı. Araç bundan sonra soğutma suyu eksikliği arızası vermeye başladı. Önceden LPG'de daha çok belirgin olan ve tekleme, şimdi benzinle çalışırken de olmaya başladı. Bu tekleme 1800 -2000 d/d arasında çok belirginleşiyor. Motor devri ve araç hızı arttıkça bu tekleme pek belli olmuyor. Daha öncede bu tarz bir soruya cevap vermiştiniz ve sizce benim aracımdaki sorun soğutma suyundan mı kaynaklanıyor. Bu sorun hakkında neler önerirsiniz?

İlker Güneş

Sayın İlker Güneş,

Aracınızda oluşan su eksiltme sorununda bir takıp sorunlar var. Önce eksilen su nasıl kendiliğinden düzeldi? Acaba soğutma sisteminde hava vardı da alınamadı mı? Su eklemesi yapılırken hava alınmadığı için düzeldi mi? Çünkü anladığım kadarıyla radyatör kapağı, motor soğumadan açılarak su tahliyesinin yapılmasının ardından sorun yeniden ortaya çıktı. Normal olmayan bu sorunlarda soğutma sisteminin havasının alınması tam yapılmadıysa problemler devam edecektir. Motorda LPG sistemi olduğu için platinium buji kullanılmalı, aksi halde ateşleme ve tekleme sorunları hep olacaktır. Enjektörlerden birine gelen voltajın farklı olması, motorun beyinde sorun olabileceğini gösteriyor. Zaten LPG sisteminin beyni, aracın ana işletim sistemini kopyalayarak çalışırken yine motorun benzin sensörlerinden de yararlanır. Ancak, LPG montajında elektronik bağlantılar yanlış yapıldıysa turboda ani zorlanmaya mağdur kalır. Turbo, özellikle basınç üretirken benzin ile LPG geçişlerinden çeşitli sorunlar yaşabilir. Bu da enjektörleri etkileyip voltaj değişikliğine neden olur. Sonuç olarak aracınızın 5 silindirli ve turbo motorunun bazı kronik sorunları vardır ve buna ek olarak LPG'de takılınca problemler daha da karmaşıklaşıyor. Siz, bu konuda uzman bir Volvo servisine sorunu aktarın ve LPG sistemini de gerekirse iptal ettirin. Ardından silindir kompresyonları ölçülmeli ve silindir kapak contası da kontrol edilmelidir. Silindirlerden birinde az miktarda bir su sızıntısı varsa, buji ve bobinlerinin bozulmasına neden olur. Diğer tarafta motorda arıza kodlarının alınarak yine bilgisayar ortamında enjektörlerin voltaj farklılıkları giderilmelidir. Turbonun genel durumu, waste-gate kontrol sensörleri, EGR ve lambda sensörü bu motorlarda sürekli arıza yapacağı için kontrol edilmelidir. Emme manifoltunun hava alıp almadığı kontrol edilmeli. Kısacası LPG iptal edilmiş halde motorun benzinle kusursuz çalışması sağlanmalı. Sonra LPG tekrar devreye sokularak bu sistemin kontrolü yapılmalı. Sorun LPG'de ise aracı LPG servisine götürmeniz gerekir.

kalan karakter 1000

VUSAL XELILOV VUSAL XELILOV

araba anahtarini cevirdikde sistemde partlayiw baw verir.beyndenmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.12.2014 12:15
vusal vusal

araba anahtarini cevirdikde sistemde partlayiw baw verir.beyndenmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.12.2014 12:15
turgay turgay

2000 model araba alarak zaten hayatının hatasını yapmışsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 01.09.2014 14:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN