ONNO USTA

Nissan Laruel Altima’nın Motoruna Çift Eksantrikli Silindir Kapağı Uyar mı?

13.08.2014 Çarşamba
NİSSAN LARUEL ALTİMA’NIN MOTORUNA ÇİFT EKSANTRİKLİ SİLİNDİR KAPAĞI UYAR MI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 1991 model Nissan Laruel Altima'da görev yapan CA20S kodlu motorun silindir bloğu, pistonları ve krank mili değiştirilmeden motor verimini arttırabilir miyim? Bu motora çift eksantrik milli silindir kapağı uygulanır mı?

Gökhan Turmuş

Sayın Gökhan Turmuş,

Soruda geçen 1991 model Nissan Laruel Altima'nın 2.0 lt'lik 8 supaplı ve karbüratörlü CA20S kodlu motoru, 105 HP güç üretiyor. Bu motor serisi, Nissan'ın turbo beslemeli modellerinde (CA20DET'de) 16 supap ve hidrolik supap iticili silindir kapağıyla birlikte görev yapıyor. Ancak Japonya iç pazarı için üretilen bu turbo motorda elektronik püskürtmeli yakıt sistemi var. Sonuçta bu silindir kapağı, sizin aracın motoruna en yakın olanıdır. Ancak aracınızın motorunun diğer özellikleri dikkate alındığında uygulanma ihtimali de düşüktür ve çeşitli kontrollerle testlerinde yapılması gerekir. Ancak Nissan'ın 200 SX modelinde görev yapan CA18DET kodlu motorun silindir kapağı çift eksantriklidir ve temini de daha kolaydır. Ancak bu motorun elektronik püskürtme yapısı, özel eksantrik millerinin olması ve yüksek sıkıştırma oranının sağlanmasında turbonun etkisi büyüktür. Yani turbo olmadan çift eksantrikle verim alamazsınız. Eğer turbo eklenirse krank mili, piston kolu ve piston ve yataklarla yağ pompası da değiştirilmeli. Sonuçta oldukça zor olan bu uygulamaların maliyetleri de hesaplanınca aracınızın ikinci el değerinin çok çok üzerinde bir rakamla karşılaşacaksınız.

kalan karakter 1000

Eray Arslan Eray Arslan

En kolayı bir ikinci el ca18det motor temin edilip şanzımanıyla birlikte takmak. Oem beyin eğer sigorta tablası ile oynarsanız iş görecektir. Komple uyumlu, basitce 4 kapı sedan bir s13 200sxiniz olacak, maliyet aşağı yukarı 6-7 binlira olur. Çok da eğlenceli olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.08.2014 23:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN