ONNO USTA

BMW 316i İçin Hangi Motor Yağını Önerirsiniz?

14.08.2014 Perşembe
BMW 316İ İÇİN HANGİ MOTOR YAĞINI ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2011 model BMW 316i sahibiyim. Aracım 57.000 km'de ve 54.000 km'de motor yağı 5w30 mobil 1 ile değişti. Ardından uzun yolda rampa tırmanışken motor yağı ikaz ışığı yandı ve motora 1 lt yağ ilave edin yazıyordu. Ardından motoru stop edip 10 dakika bekledim. Sonra tekrar motoru çalıştırdım ve ikaz ışığı yanmadı. Bu sorunu servise söylediğimde 1 lt motor yağı ilave ettiler. Fakat bu olaydan sonra her rampa çıkışında motor yağı kontrol lambasını kontrol ettim. Size bu motor için kullandığım motor yağı Aydın gibi Ege Bölgesinin iklim koşulları dikkate alındığında uygun mu?

Sedat Ergun

Sayın Sedat Ergun,

Motorlarda yağ basıncıyla yağ seviyesi birbirlerinden ayrı konulardır. Yaz mevsiminin sıcak hava şartlarında araç tırmanırken motor, zorlandığı için motor yağının ısısı yükselebilir. Ayrıca motora konan motor yağının öncekine göre farklı markada olması motorun yeni bir kimyasal formülle karşılaşmasına nedene olacaktır. Özellikle yeni motor yağı, piston ve segman aralarında oluşan faydalı kurumları yakarken kendisinin de eksilmene neden olabilir. Ancak o motor yağı markasını değiştirmeden kullanırsanız bu sorun da yok olacaktır. Motor yağı seviyenin ölçülmesinde aracın düz zeminde durma gerekir ve bu sayede doğru bir kontrol sağlanabilinir. Yokuş yukarı duran bir aracın yağ karterindeki yağın yer değiştirmesi hatalı bir ölçüme neden olur. Aracınızın motorunda kullandığınız motor yağının viskozitesi doğrudur ve her mevsime de uyumludur. Sonuç olarak motor yağı eksilirse tamamlanması gerekir. Ayrıa yukarıda da bahsettiğim gibi motor zorlandığında motor yağ sıcaklığı yağ soğutmasına rağmen incelebilir. Bu nedenle de özellikle uzun yolda belli aralıklarla kontrol etmeniz de yarar var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN