ONNO USTA

Citroen C4’te Oluşan Sürtme Sesini Nasıl Gideririm?

15.08.2014 Cuma
CİTROEN C4’TE OLUŞAN SÜRTME SESİNİ NASIL GİDERİRİM?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Citroen C4 HDi sahibiyim ve 2006 model olan aracıma aldığım mazotun çok kirli olması nedeniyle motor ikaz ışığı yandıktan sonra motor stop ediyor. Bu sorunu çözmek için sanayide aracımın mazot filtresi değiştirildi. Ardından enjektörler kirlendiği için enjektör temizleyiciyle temizlendi. Şu an motor ikaz ışığı yanmıyor ama motorun sol tarafından kayış sürtmesi gibi ses geliyor. Sizce bu sesin nedeni nedir?

Abuzer Atalay

Sayın Abuzer Atalay,

Kalitesiz mazottan dolayı Citroen C4'ün motorunda oluşan püskürtme sorunları soruncu yapılan filtre değişimi ve enjektör temizliği, bu sorunu gidermiş. Bu konuda bir şikayetiniz olmadığına göre şimdilik sorun yok. Motorun sol tarafı olarak nitelendirdiğiniz bölge, aracın önünde dururken size göre sol taraf yani triger ve alternatör kayışlarının olduğu bölge mi? Eğer bu noktaysa ve burada oluşan kayış sürtmesi veya kayış kaçırması seslerinin ise enjektör sorunu ile bir alakası yok. Soğuk havada oluşan sesler; triger kayışı veya alternatör kayışının gergi rulmanlarının yaşlanmasından veya alternatör ya da klima motorunun kayışının eskimesinden kaynaklanıyor olabilir. Klima motorunda görev yapan manyetik kasnağının yataklarında oluşan aşınma ve boşluk, zamanla çeşitli seslerin çıkmasına neden olur. Sonuç olarak bu sorunu yetkili servise danışın, onlar size yardımcı olacaktır.

kalan karakter 2000

xultrabloodx xultrabloodx

Ustam bende 2006 caddy 1.9 tdi var 2 ay önce motor yaptırdım 1 ay önce 100 km hızla giderken motordaki yağın hepsini turboya çekti turbo yedi şimdi turbo yeni taktırdım ama bir sorun var egzoz dan hiç durmadan beyaz duman atıyor nedeni nedir acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.08.2014 23:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN