ONNO USTA

Opel Astra’danın Şanzıman Yağı Sızıntısı Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

29.08.2014 Cuma
OPEL ASTRA’DANIN ŞANZIMAN YAĞI SIZINTISI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İlk sahibi olduğum 2013 model Opel Astra 1.6 16V'de şanzıman yağı sızıntısı var. Özellikle uzun yol sonrası oluşan bu sorunu çözmek için aracım garanti kapsamındayken yetkili servise başvurdum ve şanzıman hava ayarını yaptık dedi. Tekrar 2 ay sonra şehirler arası yolculuk yaptım ve aynı sızıntıyı görünce yeniden yetkili servise müracaat ettim. Bu sefer araca bir tahliye hortumu taktılar ve niye taktıklarını sorunca fabrikanın talimatı olduğunu belirttiler. Ben bundan sonra araçta yağ kaçağı olursa bunu nasıl anlayacağım? Sizce bu problem giderilmiş midir? Aracım üretim hatalı olabilir mi?

Özcan Baylan,

Sayın Özcan Baylan,

2013 yılı üretimi olan Opel Astra 1.6 16V'nin şanzımanının yağ tapası olarak belirttiğiniz bölgedeki sızıntı, yağ değil yağ buharıdır. Bu durum, şanzımanın ısınmasıyla birlikte oluşan iç genleşmeye paralel olarak yağında sıcaklığının artmasıyla buharlaşması sonucu olabilir. Bunun sonucu, havalandırma supabı da bir miktar yağı tahliye olmak zorundadır. Havalandırma supabının üretiminden kaynaklı olarak oluşan yağ buharının birikmesi ve sızıntı sorunun çözümü için supaba eklenen bir hortum sayesinde dışarı tahliyesi sağlanmış. Zaten buharlaşma ile yağın eksilmesi de söz konusu olmadığı için endişe etmenize gerek yok. Yetkililer doğru ve isabetli bir müdahale yapılmış.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN