ONNO USTA

Toyota Corolla’da Neden Rölantide Motor Arıza Lambası Yanıyor?

01.09.2014 Pazartesi
TOYOTA COROLLA’DA NEDEN RÖLANTİDE MOTOR ARIZA LAMBASI YANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sıralı LPG sistemi bulunan 2004 model Toyota Corolla Sedan sahibiyim. Aracımda motor lambası yanıyor ve sabahları da ilk çalışma sonrası motor duruyor. Sonra gazı fazla verince motor çalışıyor. Bu sorunu çözmek için aracımı ustaya götürdüm ve usta, "rölantide motor arıza veriyor" dedi. Ardından servise gittim orada sorunun rölantide olmadığını beliren yetkililer, aracı cihaza bağlayıp uyarı lambasını söndürüyor ama sonra tekrar yanıyor.

Erkan Selçuk

Sayın Erkan Selçuk,

LPG'li Toyota Corolla Sedan'ın motor arıza lambasının yanmasıyla motorda oluşan sorun, işletim sisteminin beynine kodlanarak kaydedilir. Bu arızayı çözmek için Toyota'nın özel test aletiyle de arıza kodu alarak sorunun neden olduğu parça belirlenir ve gerekli onarım yapılır, yani sorun çözümlenir. Sizin aracı götürdüğünüz usta, sorunun rölantide olduğunu arıza kodu alarak mı belirledi. Ayrıca servis olarak nitelendirdiğiniz yerin yetkili servis olduğunu farz edersek oradaki teknisyen ise motordaki sorunun rölanti devrinde olmadığını belirtilmiş. Gittiğiniz serviste bu sorunun çözülmesi gerekirdi. Genelde LPG uygulanmış motorlarda lambda sensörü uyumsuzluğu olabiliyor ve bu da arıza lambasının yanmasına sebep oluyor. Lambda sensörü, rölanti, ECT sensörü gibi parçalarla birlikte görev yaptığı için arıza yaptığında emisyon ve emiş sistemini olumsuz etkiliyor. Sonuçta ilk yapılması gerekenlerden biri de aracın LPG sistemini devre dışı bırakıp benzinle kullanarak yetkili servise müracaat etmektir. Ardından motoru benzinle çalıştırdıktan sonra LPG'yi devreye sokarak çeşitli kontroller yapmak gerekir. Eğer LPG devreye girdiğinde sorun oluyorsa, bu kez bu sistemi uygulayan servise müracaat etmeniz gerekiyor. Ancak siz yine de tedbir olarak Bosch'un her motora uyum sağlayabilecek bir lambda sensörünü veya LPG uygulaması yapan servisinizin tavsiye edeceği parçayı motora uygulamanız gerekir.

kalan karakter 1000

fatih fatih

arabam yolda gıderken elektrık kestı ve dreksıyon sertlesten neden olabılır acaba sonra duzeldı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.05.2015 00:12
ibrahim ibrahim

2009 toyata avensis aracimda motor ikaz isigi 100 bin de yanmaya basladi uzun yolda rolentidenmidir

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.12.2014 15:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN