ONNO USTA

Honda Civic’in Direksiyondaki Titreşimin Nedeni Nedir?

02.09.2014 Salı
HONDA CİVİC’İN DİREKSİYONDAKİ TİTREŞİMİN NEDENİ NEDİR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Honda Civic 1.4 ile seyir halindeyken aracın hızı 90 km/s'yi geçtikten sonra direksiyonunda titreme oluyor. Ardından araç çukura rastladığında kasislerde direksiyon yerinden çıkacakmış hissi veriyor. Aracımın rot ve balans ayarları yapıldı, rot başları değişti ama bir yararı olmadı. Siz, bu konuda neler önerirsiniz?

Ahmet Bağcı

Sayın Ahmet Bağcı,

Bir aracın direksiyonunda oluşan titremenin belli bir hızda başlaması ve ardından azalarak yok olmasının belli nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında balans ayarındaki bozukluk geliyor. Ancak aracın lastiklerine yaptırdığınız balans ayarı, eğer tekerlek poyraları ve lastiklerin iç yapıları deforme olduysa pek bir işe yaramaz. Bir diğer olasılık ise rot ayarlarındaki boşluklar nedeniyle bozularak yumuşayan ya da sorunlu olan amortisörler, kasislerde ön düzen ayarlarının değişmesine yol açar. Ön düzen parçalarında rot başlarına ek olarak; salıncak burçları, rotiller, viraj demir lastikleri ve amortisörler de kontrol edilmeli. Sonuç olarak ön takım parçalarının sökülerek kontrol edilmesi gerekir ve ayrıca motor ile şanzıman bağlantı takozlarının da incelenip gerekiyorsa değişmesi gerekir.

kalan karakter 1000

Ömer Ömer

Fren disklerini de kontrol ettirin abi.Bizde nedeni bu çıkmıştı.Bi cihazla tornalıyorlar düzeliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.09.2014 14:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN