ONNO USTA

Opel Astra’nın Yakıt Tüketimi Son Dönemde Neden Arttı?

09.09.2014 Salı
OPEL ASTRA’NIN YAKIT TÜKETİMİ SON DÖNEMDE NEDEN ARTTI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2012 model Opel Astra 1.3 CDTi (95 HP) sahibiyim. Aracım 22.000 km'de ve mayıs ayında bakımını yetkili servis yerine özel serviste yaptırdım. Kendi aldığım yan sanayi parçalarıyla özel serviste aracımın, hava, yağ, polen, mazot filtreleri ve motor yağı değiştirildi. Bakım öncesi aracımın yakıt tüketimi 6.5 km/100 km iken bakımdan sonra 8.3 lt/100 km'ye çıktı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Atahan Ilgazdağ

Sayın Atahan Ilgazdağ,

Şu anda 22.000 km'de olan Opel Astra 1.3 CDTi'nin değişen parçalarının orijinal olmaması yani üreticinin taktığı parçalar olmaması yakıt tüketiminin artmasında etkilidir. Özellikle yakıt ve hava filtreleri yakıt tüketiminin artmasında veya azalmasında oldukça etkin parçalardır. Yan sanayi parçaları da orijinale benzer gibi görünür ama kalitesi ve özellikleri kötü olabilir. Fren balatası, filtreler ve bazı ön takım parçalarının yan sanayileri, ucuz olduğu için tercih ediliyorlar ancak, düşük kaliteleri nedeniyle kullanım süreleri de daha azdır ve tehlikeli olabilirler. Yan sanayi üretimi bir yakıt filtresi, yakıt basıncını düşürerek işletim sisteminin hesaplamalarını zorlarken hava filtresinin de hava akışını zorlar. Bu motorun turbo olduğunu düşünürsek atmosferik bir motorda azalan hava debisi, turbo basıncını da kısıtlar. Bu da yüksek tüketiminin artması için bir nedenidir. Yan sanayi ürünlerinin yakıt tüketimini yüzde kaç arttıracağı konusunda bir bilgi vermek zor. Ancak aracın uzun vadede en sorunsuz ve güvenli kullanılması için yetkili servise gitmesinde yarar var. Çünkü yetkili servisler, orijinal yedek parça kullanırlarken deneyimli ekip, orijinal ekipmanlar ve aracın garanti mevzuatı da unutulmamalı.

kalan karakter 1000

hakan hakan

bende anlamıyorum...adam gidiyor 50 milyar para veriyor sonra 500 tl lik periyodik bakım için yan sanayiye gidiyor....buradan yetkili servislere büyük görev düşüyor..siz para kazanacağız diye insanları kazaya sevkediyorsunuz...%100 değil %50 kazanın size gelsin herkes...yetkisizlere değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.09.2014 15:10
Haktan Haktan

Bu kadar bilinçsiz sürücü olabilir mi? şaştım kaldım 22000 deki arabayı hem özel servise götürüyor hemde yan sanayi parça kullanıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 12.09.2014 16:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN