ONNO USTA

Aracımın Kliması Çalışırken Neden Elektrik Arızası Uyarısı Veriyor?

17.09.2014 Çarşamba
ARACIMIN KLİMASI ÇALIŞIRKEN NEDEN ELEKTRİK ARIZASI UYARISI VERİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Adana'da ikamet ettiğim için yılın büyük çoğunluğunda sıcak havalardan dolayı klimaya ihtiyacımız oluyor. Kullanmakta olduğum Renault 21 Concorde'da klimayı açtığımda motor sadece rölantide çalışırken aracın elektrik arıza ışığı yanıyor. Sürüş anında gaz pedalına bastığımda ise o ışık yanmıyor. Bir diğer sorunum ise aracımın debriyaj balatası değiştirildi ve 2 hafta sonra debriyaj pedalımın titremeye başladığını hissettim. Bu titremeyle birlikte titreşim sesi de çıkıyor. bu sorunun çözümü için ne önerirsiniz?

Mevlüt Demir

Sayın Mevlüt Demir,

Renault 21 Concorde'un kliması açıkken yanan arıza lambasının yanmasının nedenini tahmin etmek için bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Bu nedenle sorunu yetkili servise aktarın, yapılacak kontrollerde sorun tespit edilecektir. Debriyaj pedalında oluşan titreşim, debriyaj pedalı boşta iken mi yoksa yarım debriyajla kavrama yaparken mi oluyor. Debriyaj pedalı boştayken titreme ihtimali pek yoktur. Kavrama titremesi ise debriyaj baskının, debriyaj balatası ve volan arasında oluşan sorunlardan kaynaklanır. Eğer krank milinin arka keçesi veya şanzıman prizdirek keçesinde yağ sızıntısı varsa debriyaj balatası da yağlanmış olabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN