ONNO USTA

Aracımın Lastik Ebatlarını Değiştirirsem Performansta Bir Değişiklik Olur mu?

22.09.2014 Pazartesi
ARACIMIN LASTİK EBATLARINI DEĞİŞTİRİRSEM PERFORMANSTA BİR DEĞİŞİKLİK OLUR MU?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2006 model Chevrolet Lacetti Sedan CDX'in orijinal lastik ebatları 195/55 R15. Ancak ben aracımın lastiklerini 195/60 R15 ebatlarıyla değiştirmek istiyorum. Bu değişimde lastik çapı 19,5 mm artarken aracımın da yerden yüksekliği 9,75 mm artacak. Bu değişim aracımın performansı ve özellikle yol tutuşunda bir azalmaya neden olur mu?

Faik Özen

Sayın Faik Özen,

Aracınızın orijinal lastik ebatları 195/55 R15'dir. Üretici marka, lastik ebatlarını belirlerken aracın yakıt tüketiminden, tasarım özelliklerine, performansından sürüş güvenliğine kadar pek çok kriteri göz önüne alır. Siz de Lacetti'nin lastik çapını büyüttüğünüzde artan yanak yüksekliği nedeniyle aracın süspansiyon konforu, yol tutuş özellikleri, hızlanma ve yakıt tüketim değerlerini olumsuz etkilenmesine neden olacaksınız. Ancak sadece uzun yol kullanımlarında sabit veya yüksek süratlerde motorun daha düşük devirlerde çalışması ile yakıt tüketiminde belki biraz ekonomi de söz konusu olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN