ONNO USTA

Ford Focus’taki Fren Sorunu Hakkında Neler Önerirsiniz?

23.09.2014 Salı
FORD FOCUS’TAKİ FREN SORUNU HAKKINDA NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Rusya'da yasıyorum ve 2004 model Ford Focus 1.6 kullanıyorum. Aracımın frenlerinden tak şeklinde sesler geliyor ve frenler de tutmuyor, ABS çalışıyor ve hiçbir arıza uyarısı da vermiyor. Bu sorunu halletmek için fren balatalarını değiştirdim ama bir faydası olmadı. Bu sorun genelde karlı ve bozuk yollarda oluşurken gösterdiğim ustalar arasında sorunu çözebilen olmadı.

Serdal Acar

Sayın Serdal Acar,

Ford Focus'un karlı ve bozuk yollarda ön frenlerinde oluşan takırtının nedeni bence ABS'nin çalışmasından kaynaklanmış olabilir. Frenlerin tutmamasına ise aracınızdaki lastiklerin kar veya bozuk yolda zemine temas etmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü lastiklerde yetersiz diş derinliği varsa karlı zeminde frenleme anında yola tutunamadığı için devamlı kızaklamaya ve kaymaya başlarken ABS hep devreye girerek bu sorunu düzeltmeye çalışır. Bu da aracın frenleme mesafesini etkiler ve ABS'nin klasik kesik-kesik fren yapma özelliği ile de sese neden olur. Bu kısa mektupta anlayabilip yorumlamaya çalıştığım sonuç bu. Ancak yine de aracınızın lastikleri hakkında bir fikrim yok. Tahminimce konusunda uzman bir lastik bayisine giderek onlardan uygun ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN