ONNO USTA

Opel Corsa’nın Direksiyonu Neden Zor Çevriliyor?

24.09.2014 Çarşamba
OPEL CORSA’NIN DİREKSİYONU NEDEN ZOR ÇEVRİLİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Şu anda 55.000 km'de olan 2010 model Opel Corsa 1.2'nin direksiyonuyla ilgili sorunlarım var. Önceden parmakla bile kolayca çevrilen direksiyonu şu an elle döndürmekte zorlanıyorum. Aracımın direksiyon pompasından hiçbir ses gelmezken hidrolik direksiyon yağının seviyesi de eksilme yok. Ayrıca 5.000 km önce aracıma rot ve balans ayarı yapıldı. Birde lastik basınçlarını hep yüksek tutuyorum. Sizce bu sorunların kaynağı nedir? Bu konuda neler önerirsiniz?

Tugay Tezel

Sayın Tugay Tezel,

Direksiyon sisteminde direksiyon pompasının ses yapmaması ve yağın da seviyesinin tamam olması, bu sistemde bir problemin olmadığı anlamına gelmez. Çünkü direksiyon sisteminin çalışmasında birçok parça etkilidir. Öncelikle rot ve rotillerin aşınması yani deforme olması direksiyonu zorlarken fabrika verisinin dışındaki daha geniş ve çapı büyük lastikte neden olur. Direksiyon pompasının iç yapısındaki parçaların yıpranması, basınç supabındaki kaçaklar ve sistemde sızıntı varsa bu tarz sorunlar olabilir. Sonuç olarak rot ayarıyla çözümlenmeyen sorun için yetkili veya özel bir Opel servisinde test sürüşü de yaparak sorununuzu aktarmalısınız.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN