ONNO USTA

Aracımın Yakıt Tüketimini Azaltıp, Performansını Arttırmak İçin Neler Önerirsiniz?

25.09.2014 Perşembe
ARACIMIN YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTIP, PERFORMANSINI ARTTIRMAK İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Kia cee'd 1.6 CRDI sahibiyim. 2013 model olan aracımdan memnunum ancak 128 HP'lik dizel motorun yeterli performansı sunmadığını düşünüyorum ve yakıt tüketimi de özellikle şehir içinde 8.0 lt/100 km'yi buluyor. Aracımın yakıt tüketiminden uzun yolda memnun, ancak şehir içinde yüksek olduğunu düşünüyorum. Hem yakıt tüketiminin azalması, hem de aracımın performansının artırılması için neler önerirsiniz?

Yervant Çiğdem,

Sayın Yervant Çiğdem,

Sahibi olduğunuz 2013 yılı üretimi Kia Ceed'in şanzımanı otomatik mi yoksa manuel mi? Aracın performansı, fabrika verilerini size sunuyor mu? Yoksa sizin performans beklentileriniz daha mı yüksek? Aracınız eğer otomatik şanzımanlıysa fabrika verilerine göre 7.2 lt/100 km tüketim değeri vardır. Zaten sizin aracınızın da şehir içi yakıt tüketimi 8.0 lt/100 km'dir. İki değer arasındaki fark ise gayet normaldir. Aracınız eğer manuel şanzımanlıysa fabrika verilerine göre şehir içi yakıt tüketimi 5.2 lt/100 km'dir ve bu değeri sizin elde ettiğinizle karşılaştırırsak oldukça yüksek. Zaten üreticiler, yakıt tüketimini belirtirken belli standartlarda ölçüm yaparlar. Bu değerlere yaklaşmak deneyimli sürücüler için çok zor olmazken yeni sürücüler için pek de kolay olmayabiliyor. Siz de her gün kısa menzilli olarak aracı kullanıyorsanız, gaz ve debriyaj pedallarına basarken ya da vites değişimlerinde önerilen tavsiyelere uymuyorsanız yakıt tüketimi artacaktır.

kalan karakter 2000

bitab bitab

onur kardeş gayet yeterli bir cevap vermiş bencede satsın arabayı :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.10.2014 19:54
onur onur

arabayı sat

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 26.09.2014 10:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN