ONNO USTA

Aracımla Yokuş Çıkarken Motordan Patırtı Sesleri Gelmesinin Sebebi Nedir?

26.09.2014 Cuma
ARACIMLA YOKUŞ ÇIKARKEN MOTORDAN PATIRTI SESLERİ GELMESİNİN SEBEBİ NEDİR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2011 model Honda Jazz'da Atiker marka sıralı LPG sistemi görev yapıyor. Şu an 59.000 km'de olan aracımla yokuş çıkarken motor zorlanırken patırtı sesleri de geliyor. Son dönemde giderek artan bu sesler, aracın normal hızlanması sırasında olmuyor. Sadece gaza basarken ve sabit hızda giderken meydana geliyor.

Tolga Gürarslan

Sayın Tolga Güraslan,

Normal çalışma ısısına ulaşan motor, düşük ve normal ısı oluşana kadar zengin hava yakıt karışımı ile çalışabilir. Motorda LPG varsa normal çalışma ısısına ulaşıncaya kadar benzinle çalışırken jiklenin devrede olması sonucu karışım zenginleşir. Zengin karışımla birlikte motor, yeterli havayı elde edemiyorsa verimi azalır. Bunun sonucunda emme sisteminde geri patlamalar söz konusudur. Yokuş tırmanırken araç ikinci vitesteyken motor çok zorlanıyorsa birinci vites tercih edilmeli. Sonuç olarak aracı yetkili servise götürerek yakıt sisteminin basıncını ölçtürmelisiniz. Bir de motorda LPG olduğu için platinyum buji kullanmalısınız ve enjektörleri de temizletmenizde yarar var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN