ONNO USTA

Modifiyeli Seat Leon’un Performansı Neden Azaldı?

29.09.2014 Pazartesi
MODİFİYELİ SEAT LEON’UN PERFORMANSI NEDEN AZALDI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2010 model Seat Leon 1.4 TSI'ın performansını arttırmak için egzoz ve K&N hava filtresi taktırıp bir de yazılım modifiyesi yaptırdım. Ancak özellikle yaz mevsiminde motorun yüksek devirlerde kısa bir süre zorlanmasının ardından turboda oluşan basınç kaybıyla birlikte aracın performansı oldukça düşüyor. Sizce bu durumu gidermek için turbo ayarı yapılabilir mi? Bu konuda neler önerirsiniz?

Taner Yılmaz

Sayın Taner Yılmaz,

Seat Leon 1.4 TSI'a yapılan modifiye uygulamaları sonucu turbo basıncı, olması gerekenin üstünde çıkacaktır. Turbonun oluşturduğu ve normalden daha çok ısınan hava, arasoğutucu(intercooler) değiştirilmediği için yeteri kadar soğutulamaz. Isınan hava basınç kaybına neden olur. Oysa hava soğutulsa basınç da artar ve daha düzenli bir çevrim gerçekleşir. Kısacası sorun arasoğutucunun yetersiz kalmasındadır. Ayrıca Waste Gate'nin elle ayarlanmasını devri geçmişte kaldı. Artık bu parça, elektronik kontrol supabı vasıtasıyla beyin tarafından kontrol ediliyor. Diğer tarafta eğer turbo yaşlandıysa yukarıda bahsettiğim koşullarda oluşan ısı nedeniyle düşük basınç üretimi daha fazla olur. Ayrıca kullanılan hava filtresinin debisinin de yeterli olmaması aynı sorunlara neden olur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN