ONNO USTA

Opel Vectra’da Motor Sıcaklık Değerleri Neden Farklı?

30.09.2014 Salı
OPEL VECTRA’DA MOTOR SICAKLIK DEĞERLERİ NEDEN FARKLI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2005 model Opel Vectra'da bulunan analog hararet göstergesi ile gizli menüde dijital motor sıcaklık değeri hararet değeri birbirlerinden farklı rakamları gösteriyor. Mesela analog göstergede motor sıcaklığı 90 dereceyken diğerinde 100 dereceye yakın değerleri gösteriyor. Bazen de aynı değerleri gösterdikleri oluyor. Acaba bu iki değer farklı noktalardaki sensörlerden mi bilgi alıyor. Farklı değerler olduğu zaman hangisini dikkate almalıyım?

Hakan Artoksi

Sayın Hakan Artoksi,

Aracınızın analog göstergesinde bulunan motor ısısı değeri, yavaşa ve kademeli olarak yani beklemeli olarak gösterir. Bu yavaş ve kademeli işlem için de zaten ara kısıtlama elektronik donanım vardır. Gizli menü olarak ifade ettiğiniz test cihazı ile de takip edilebilen ısı değerlerini ise ECT sensör verileri oluşturur. Bunun sonucunda su gösterge harareti ile ECT sensör konumları da farklı bölgelerde oldukları için yaklaşık değerler sunarlar. Asıl olan da beyin kontrolünü sağlaması ile ECT sensörüdür. Sonuç olarak göstergede bulunan bilgi donanım nedeniyle çok hassas ve hızlı olmasa da sizin bilgilenmeniz için yaklaşık ama aslına çok yakın bir sonuç verir.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN