ONNO USTA

Volkswagen Golf’ün Debriyajından Gelen Sesin Kaynağı Nedir?

01.10.2014 Çarşamba
VOLKSWAGEN GOLF’ÜN DEBRİYAJINDAN GELEN SESİN KAYNAĞI NEDİR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2012 model Volkswagen Golf TSI'da motor çalışırken vites boştayken debriyaj pedalına ayağımı basıp çektiğimde çat şeklinde vurma sesi geliyor. Sürüş anında vitesi birden ikiye geçirirken iki metalin birbirine vurması gibi olan bu ses, yine oluşuyor. Aracım 3.000 km'deyken debriyaj baskısı ve balatası garanti kapsamında değişti. Ardından 13.000 km'ye ulaşınca aracımı tekrar servise götürdüm ve debriyaj baskısı, balatası ve şanzımanı da değiştirdiler. Şu an 17.000 km'de olan aracımda bu ses sorunu hala devam ediyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Selahattin Altınkaya

Sayın Selahattin Altınkaya,

Volkswagen Golf TSI'ın debriyaj pedalına basıldıktan sonra oluşan ses, motor çalışmazken olduğunda bunun birkaç ihtimali olabilir. Bu ihtimaller arasında: debriyaj diski esnek göbek sistemi ve yayları, baskı bilyesi, bilye yatağı veya baskı çatalı ile ilgili olsa da baskının da yapısının, benzer sesler yapabilme ihtimali vardır. Ancak her debriyaj pedalına basıldığında şanzımanın giriş milinin motordan ayrılması ve birleşmesi sırasında şanzımanda da bazı sorunlar olabilir. Bu sorunların çözülmesi için zaten gerekli yenilemeler yapılmış olmasına rağmen sorunun kökeni bulunamadıysa eski usul bazı tespitlerin yapılmasında fayda vardır. Bu basit ama önemli yöntemlerden biri de; aracı lifte kaldırıp motor çalışırken bir kişi debriyaj pedalına basıp bırakarak sesin çıkmasını sağlamalıdır. Diğer kişi de özel bir ses algılayıcı (stetoskop) veya ince bir hortumun ucunu kulağına dayayarak diğer ucunu sorunlu bölgede gezdirmeli ve sesin tam noktasının tespit etmelidir. Sesin ana noktası tespiti sonrası giderilme de daha kolay olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN