ONNO USTA

Renault 9’un Motoru Rektifiye Sonrası Neden Teklemeye Başladı?

14.10.2014 Salı
RENAULT 9’UN MOTORU REKTİFİYE SONRASI NEDEN TEKLEMEYE BAŞLADI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Renault 9 GTE Broadway sahibiyim ve 1993 model olan aracımın motoru bir süre önce rektifiye edildi. Şu an aracımın motoru, yoğun trafikte belli bir süre dur kalk yaptıktan sonra gaza basınca tekleme yapıyor. Frene basınca da rölanti düşüyor ve hatta stop edecek gibi oluyor ama sonra toparlıyor. Sanki motorda bir tıkanıklık var gibi. Diğer tarafta motorda, gaza basınca benzin ibresi düşüyor sonra tekrar çıkıyor. Bunlara ek olarak aracımın yakıt tüketimi arttı. Bu sorunları ustama danıştım ve supap ile karbüratör ayarı yapıldı dedi. Ardından bujileri ve filtreleri kontrol ettik ama bir probleme rastlayamadık. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Oğuzhan Çehreli

Sayın Oğuzhan Çehreli,

Renault 9 GTE Broadway'in motoruna uygulanan yenileme işleminin ardından motorda oluşan sorunların çözümü için bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Tahminimce karter yağ havalandırma hortumunun emme manifoltuna takılı olan hortum düzeneğinde tıkanmalar olabilir. Ayrıca yakıt pompası ömrünü tamamladıysa ve yakıt filtresi de tıkalıysa benzer sorunlara neden olur. Benzin basıncı ölçülmeli, karbüratörde tıkanma olup olmadığı araştırılmalıdır. Bir de karbüratör benzin hortum girişinde bulunan ince filtre de kontrol edilmeli. Elektronik olan ateşlenme sisteminin de yaşlanması motor performansını etkilediği için benzer seslere neden olur. Sonuç olarak konuya hakim bir servis aracılığıyla sorunun çözümlenmesi gerekir.

kalan karakter 1000

arda arda

isizu nkr nin rektefiyesi kaç liraya çıkar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2015 22:44
can ali can ali

2004 model 1.4 polo basicline a sahibim
arabam rektefie gördü susuz kaldığı için.
şuanda arabam rolantide durmuyor.Sönmüyor fakat 0.3 ile 1000 devir arası devir göstergesi gidip geliyor...bilgisayara soktuğumuzda herhangi bi sorun çıkmadı.

cevabınızı bekliyorum...teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.12.2014 23:16
kenan kenan

Ateşleme sorunu var kardes

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.12.2014 20:59
fatih doğan fatih doğan

2006 model kıa cerato 1.5 crdı aracımda arıza lambası yandı ve tamirci egr arızalı temizlenmesi gerekiyor dedi. br yıl önce temizletmiştim 10.000 km dahi yapmadım o günden beri. acaba temizletmem gerekir mi? aracım 1 ay kapalı garajda beklemişti ve çalıştıramadık onun sbebeini de aracın uzun süre yatmış olmasına bağladı. yetkili servis ise enjektörlerde sıkıntı olduğunu söylüyor. kime inanacağımı şaşırdım. araç 2000 devirden sonra eğer gaza yüklenirsem stop ediyor ama 2000 deviri geçmezsem bir sıkıntı yok. lütfen yardımcı olur musunuz. vereceğiniz yardım için şimdiden teşekkür ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.10.2014 17:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN