ONNO USTA

Volkswagen Golf’e Geniş Tabanlı Lastik Taktırmamı Önerir Misiniz?

22.10.2014 Çarşamba
VOLKSWAGEN GOLF’E GENİŞ TABANLI LASTİK TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum Volkswagen Golf VII'nin üzerinde bulunan 225/40 R18 ebadındaki lastiklerin yerine 225/35 veya 235/35 boyutlarındaki lastikleri taktırsam aracım için bir sorun olur mu?

Kutay Ecevit

Sayın Kutay Ecevit,

Volkswagen Golf VII'nin üzerinde bulunan 225 taban 40 profil zaten başarılı bir seçim. Aslında bu ebatta bile bozuk yollar dikkate alındığında azda olsa lastiğin patlama ve jantın da eğilme riski var. Sizin taktırmak istediğiniz ebatlarda ise genişleyen lastik tabanı nedeniyle tekerleğin yuvarlanma direnci artacak, buna paralel olarak aracın yakıt tüketimi de yükselecek ve motor performansı da olumsuz etkilenecektir. Süspansiyon sisteminin konforu azalacaktır. Sadece yanağın 35 olması halinde ise lastiğin çapı ufalsa da aracın yol tutuş özelliklerinde bir miktar iyileşme olacaktır. Aslında orijinal ebatlara göre yakıt tüketimi artacak ama aracın hızlanması yol tutuş özelliğinden dolayı bir parça artacaktır. Ama üreticinin araca taktığı lastikler, her zaman tercih edilmelidir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN