ONNO USTA

Ford Fiesta’nın Motorundan Çıkan Islık Sesi Neden Kaynaklanıyor?

23.10.2014 Perşembe
FORD FİESTA’NIN MOTORUNDAN ÇIKAN ISLIK SESİ NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2005 model Ford Fiesta 1.4 TDCi'nin motorunda hava kaçağına benzer (ıslık sesi gibi) bir ses var. Motorunda yüzde 30 civarında bire güç kaybı oluyor. Bu sorunu çözmek içim gittiğim servisteki usta, bana turbo pervanelerinin bilyelerinde aşırı aşınma olduğunu ve bununda motora zarar verebileceğini söylüyor. Birde egzozdan siyah duman çıkıyordu ama hava akış ölçer cihazını temizleterek bu sorunu hallettik. Şu an da 158.000 km'de olan otomobilimde ses sorununu gidermek içim neler önerirsiniz?

Mehmet Şeker

Sayın Mehmet Şeker

Anlattığınız bilgilere göre Ford Fiesta 1.4 TDCI'nin motorunun hava kaçırma sesi, turbonun gelen dan pallerinin bilyaları ile ne alakası var. Sizin sorununuz olan sesin rulman veya kanatçıklarla ilişkisi yok. Zaten turboda da bilye olmaz. Turbo kanatçıklarının olduğu ana mil, yataklı sistem olup burçlar içinde döner. Hava kaçırma sesi, turbo basınç hortumlarından olabilir. Ayrıca turbonun ömrünü tamamlaması sonucunda da motorda performans kayıpları söz konusudur. Sonuç olarak turbo hortumlarını kontrol ettirin. Ardından turbonun genel bir kontrolünü yaptırdıktan sonra motoru cihaza bağlayarak arıza kodu araştırın.

kalan karakter 1000

mert can mert can

aracım 2013 fıesta tıtanıum paket lpg li..aracım lpg deyken ön taraftan üfleme sesi gibi bir ses geliyor gaza bastıkca.aynı ses benzınde gelmıyor..bır kac ustaya gosterdım benzıne katkı maddesı koyman gerekıyor dedıler on tarafta konvektor kuruma yapar zamanla dedıler.katkı maddesı koymama ragmen ses kesılmedı????

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.12.2015 17:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN