ONNO USTA

Toyota Corolla Aracımın Hararet Göstergesi Neden Sürekli Yükseliyor?

28.10.2014 Salı
TOYOTA COROLLA ARACIMIN HARARET GÖSTERGESİ NEDEN SÜREKLİ YÜKSELİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci elde 1995 model ve 160.000 km'de Toyota Corolla 1.6 XLi satın aldım. Aracı aldığımda hararet göstergesi çalışmıyordu ve ben o şekilde kulandım. Ardından radyatörde su bittiği için motor harareti yükselmiş ve ardından radyatör de delindi. Su ekleyerek servise gittim ve oradaki usta radyatörü değiştirdi ve "conta yanmış" dedi. Diğer bir usta ise contanın sağlam olduğunu belirterek hararet sensörünü değiştirdi. Uzun yolda 100 km/s ile giderken hararet yükselmeye başladı. Radyatöre su ekleyip yola devam ettik ama yeniden hararet arttığı için bu sefer antifriz koyduk. Daha sonra yine uzun yolda hararet birkaç kez arttı ve bu sorunu çözmeye gittim usta, sadece hortumları değiştirdi. Ardından aracımda bu sorun 5 kez oluştu ve bu seferde radyatör kapağı değiştirildi. Sorunum devam ediyor ve radyatöre her ay 300 gram su eklemek zorunda kalıyorum. Uzun yola çıktıktan sonra hararet sorunu motor 3000 d/d'de iken ve ortalama 100 km/s ile giderken hararet yükselmeye devam ediyor. Siz, bu konuda neler önerirsiniz? Silindir kapak contası yanmış mıdır? Bu konuda neler önerirsiniz?

Emrah Salih

Sayın Emrah Salih,

Toyota Corolla XLi'nin hararet göstergesi çalışmazken aracı riske atmasaydınız daha iyi olurdu. Termostat veya diğer parçalardan dolayı soğutma suyunun oluşturduğu basınç, radyatörü delmek bir yana silindir kapağının da eğilmesine neden olabilir. Ayrıca hasar gören silindir kapak contasına ek olarak motorun su pompası da deforme olacaktır. Sorunun asıl nedenini araştırmak için silindirlere kompresyon basınç testi yapmak veya kimyasal madde kullanmakla mümkün olsa da bu araç için pek de sağlıklı bir yol olmayabilir. Sonuç olarak bence siz, fazla uğraşmadan silindir kapak contasını kontrol ettirip silindir kapağının yüzeyinde de eğrilik kontrolü yaptırın. Silindir kapak contası önemli bir parçadır ve yenilenmesi gerekiyorsa en kısa zamanda yapılmalıdır. Ardından su devridaim pompası, fan sensörü, termostat ve radyatör kapağının da yenilenmesi gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN