ONNO USTA

Fiat Doblo’nun Motoru Neden Sürekli Stop Ediyor?

04.11.2014 Salı
FİAT DOBLO’NUN MOTORU NEDEN SÜREKLİ STOP EDİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2003 model Fiat Doblo 1.6 16V sahibiyim. Aracımın motorunda bazen ateşleme kesilmesi olduğu için volan sensörünü değiştirdik ama bir yararı olmadı. Ardından anahtarda okuma sorunu olabileceği ihtimali nedeniyle ateşleme sistemini de kontrol ettirdik ama herhangi bir soruna rastlanmadı. Bilgisayarda arıza kodu arandı ama o da bulunamadı. Sorun şimdi devam ediyor ve kontak birinci kademede olduğu zaman motorda ateşleme oluyor ama marşa bastığımda ateşleme kesiliyor. Bu konuda neler önerirsiniz?

Erdem Çorum

Sayın Erdem Çorum,

Fiat Doblo 1.6 16V'nin motorunun sürekli stop etme sorunun çözümü için yapılan testlerde ateşleme sisteminde oluşan aksaklıklar, bilgisayarda ortamında arıza kodu vermediyse problemi çözmek ustanın profesyonelliğine kalıyor. Zaten bu motorların ateşleme bobinleri hassas ve sorunludur, ben de bu arızalara çok rastladım. Bu sorunlar genelde beyin bağlantılarından kaynaklanıyordu. Mesela: bu benzinli motorun üst ölü nokta sensörünün de yenilenmesine rağmen sente ayarında veya emme ile eksantrik dişlisinin arkasında yer alan hal sensörünün kendisinde ya da kablosunda sorun olabilir. Bu parçada sorun varsa, beyne yeterli bilgi gitmez. Ayrıca, LPG ve benzinin beynindeki bilgi bağlantılarında kablo bağlantı hatası veya kopuklukları varsa benzer sorunlar ortaya çıkar. Son olarak motorda bulunan ikiz röle adlı parça da arızalıysa benzer sorunlara davetiye çıkartılır. Sonuç olarak motorda önce LPG ve benzinin kontrol ünitesinin bağlantılarının çıkarılarak her iki sistem de ayrı ayrı test edilmeli ve ardından arıza tespit edilmelidir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN