ONNO USTA

Chrysler Sebring 2.0 CRD’de Yağ Lambası Neden Yanıyor?

05.11.2014 Çarşamba
CHRYSLER SEBRİNG 2.0 CRD’DE YAĞ LAMBASI NEDEN YANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Chrysler Sebring 2.0 CRD'de 2000 d/d'nin üstündeki devirlerde motor yağ lambası yanıyor. Bu sorunu çözmek için motor yağını ve yağ filtresini yaklaşık 3 ay önce değiştirdik ama sorun çözülmedi. Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Cem Sengel

Sayın Cem Sengel,

Chrysler Sebring'in 2000 d/d'den sonra yağ lambası yanıyorsa bu ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Motor yağının seviyesi tamam ama yağ basıncı yeterli mi? Eğer yağ filtresi orijinal değilse normale göre çok daha hızlı tıkanmış olabilir. Yağ basınç sensörü arızalıysa motorda 2000 d/d'den sonra yağ basıncı artmadığı için yine bu uyarı lambası yanabilir. Bir diğer ihtimal çok maliyetli ve en tehlikelisi olan ise yağ basıncının yağ pompası veya başka bir nedenden dolayı yetersiz kalmasıdır. Sonuç olarak yağ basınç sensörü sökülüp yerine yağ basıncını ölçebilen bir manometre takılarak 2000 d/d'den sonra motorun yağ basıncı ölçülmeli. Eğer yağ basıncında bir sorun yoksa yağ müşürü kapsamlı olarak incelenmeli. Ancak bu kontrolleri en kısa zamanda yaptırmanız gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN