ONNO USTA

Renault Scenic’teki Yakıt Sistemi Sorununu Nasıl Gideririz?

06.11.2014 Perşembe
RENAULT SCENİC’TEKİ YAKIT SİSTEMİ SORUNUNU NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı ve LPG'li 2005 model Renault Scenic 1.6 16V sahibiyim. Aracımda "enjektörleri kontrol edin" uyarısı çıkarken ardından kendiliğinden hızlanıyor. Bu sorunu düzeltmek için gaz kelebeğini ve bobinleri değiştirttim ama problem giderilemedi. Siz, bu konuda neler önerirsiniz?

Murat Altay

Sayın Murat Altay,

Renault Scenic 1.6 16V'de oluşan enjektör arızasının belli nedenleri vardır. Öncelikle aracın LPG ile çalışırken benzin enjektörlerinin devrede olmaması karşısında bu sistemin arıza vermesi, durumu daha da karıştırıyor. Peki, aracı götürdünüz usta, motorun arıza kodunu aldı mı? Yoksa gaz kelebeğinin ve bobinlerin değişimi gelişigüzel mi oldu? Çünkü bu parçalar da pahalıdır. Diğer tarafta motorun lambda sensörünün LPG ile uyumlu olmaması da yanlış sinyaller üretilmesine neden olur. Bu sinyaller de motorun işletim sistemine arıza olarak yansır. LPG uygulamalarının çoğunda aracın kendi orijinal lambda sensörü, LPG gazının egzoz çıkış analizini yapmakta zorlanır ve kısa sürelerde arızalanarak sistemin alışmasını yanıltır. LPG uygulayan kuruluşa giderek uygun bir lambda sensörü taktırmalısınız. Bu konuda Bosch universal lambda sensörlerini de kullanabilirsiniz. Sonuç olarak arızanın tespiti için öncelikle LPG'yi devreye sokmadan aracı Renault yetkili servisinde arıza kodu alarak kontrol ettirmelisiniz. Ardından LPG'yi devreye sokularak yeniden kontrol ettirmelisiniz. Eğer motor benzinle çalışırken bir sorun yoksa lambda sensörünün arızalanma riski vardır. Eğer LPG'de sorun varsa, bu sefer de LPG montajı konusunda uzman bir servise müracaat ederek bu sistemde arızanın kaynağını arştırmanız gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN