ONNO USTA

Ford Mondeo’nun Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürürüz?

07.11.2014 Cuma
FORD MONDEO’NUN YAKIT TÜKETİMİNİ NASIL DÜŞÜRÜRÜZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2004 model Mondeo 2.0 16V sahibiyim. Aracımızın 3 yıl önce yakıt tüketimi 14.5 lt/100 km'ye ulaştığı için sanayide bir ustaya götürdük. O usta ufacık bir kablo değiştirdi ve yakıt tüketimi 12.0 lt/100 km'ye düştü. Ancak 3 ay sonra yakıt tüketim değeri 16.0 lt/100 km'ye kadar çıktı. Yüksek yakıt tüketimine ek olarak aracımın ilk kalkışında ve seyir halindeyken bir titreme yani bir silkelenme oluyor. Siz, aracımla ilgili neler önerirsiniz?

İbrahim Akyüz

Sayın İbrahim Akyüz,

Sahibi olduğunuz 2004 yılı üretimi 2.0 16V'nin fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 9.1 lt/100 km'dir ve bu değer, şehir içindeyse 12.6 lt/100 km'dir. Aracı kullanırken günlük menziliniz, trafiğin durumu ve yol hakkında bilgi vermemişsiniz. Bunlara ek olarak aracın kilometresini de bilmiyorum. Sonuca gelirsek fabrika verisi yakıt tüketim değerleri yaz ve kış mevsimlerinde farklılıklar arz eder. Kış mevsiminde motorun çalışma sıcaklığına ulaşması için yakıt tüketimi artar. Soğuk havalarda aracın yoğun trafikte olması ve kısa mesafelerde kullanılması da yakıt tüketimini arttırır. LPG sisteminde ise tüketilen gazın birim fiyatının benzine göre ucuz olması sayesinde tüketim maliyetleri azalır, litre olarak ise bir azalma söz konusu değildir. Ustanın değiştirdiği bir kablo ile elde edilen yakıt tüketimi aslında arızalı olan bir kablonun sorunu giderip yakıt tüketimini normale dönüştürmesinin bir sonucu olabilir. Aracın yakıt tüketiminin kontrol edilmesi için yetkili Ford servisine müracaat ederek gereken kontrollerin yapılmasını sağlayın. Bu bakımlar yapılırken otomatik şanzıman da kontrol edilmeli. Otomatik şanzımanda kaydırma varsa gücün tekerleklere iletilmesinde kayıplar vardır. bu da motorun titremesine neden olacaktır. Bu nedenle aracın bakımlarını yaptırmanız gerekiyor. Bunlara ek olarak lastikleri de bir gözden geçirin.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN