ONNO USTA

VW Golf’ün Motor Performansı Neden Azaldı?

11.11.2014 Salı
VW GOLF’ÜN MOTOR PERFORMANSI NEDEN AZALDI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

VW Golf sahibiyim ve şu anda 90.000 km'ye ulaşan 1998 model aracımın tüm bakımlarını aksatmadan yaptırıyorum. Ancak aracımda düşük devirlerde gaz yememe sorunu var. Özellikle rampa çıkarken motor devrinde bazen dalgalanmalar oluyor. Motor, rölantide ise eskiye göre biraz hırıltılı çalışıyor. Tahminimce yakıt tüketiminde de artış oldu. Bu sorunu düzeltmek için gaz kelebeği boğazını ve enjektörleri temizlettim. Ardından bujiler ve buji kabloları, ateşleme bobini, hava filtresi, yakıt filtresi, yakıt pompası değiştirildi. Yapılan kontrollerde usta, benzin regülatöründe bir sorun olmadığını söyleyip hava debimetresini yenisiyle değiştirdi ancak aracımın sorunu çözülmedi. En son Kütahya-İstanbul arasında yolculuk ederken yüksekliğinin de etkisiyle motor performansında hissedilir bir değişme oldu. Sizce bu sorunun kaynağı nedir? Bu konuda neler önerirsiniz?

Erhan Alpsar

Sayın Erhan Alpsar,

'te görev yapan 1.6 lt'lik 8 supaplı motorunun çekiş sorununu gidermek için bir çok parça değiştirilmiş. Peki, motorun silindir kompresyon basınçları kontrol edildi mi? Eğer triger kayışı yenilendiyse çekiş sorunu yenileme sonrası mı başladı? Yakıt sisteminde de birçok parça değiştirildikten sonra benzin basıncı ölçüldü mü? Eğer ölçüldüyse olması gereken değer 3.0 Bar'dır. Kelebek takımı temizlenmesine rağmen bu parça üzerinde bulunan gaz kelebeği konum potansiyonmetresi kontrol edildi mi? Lambda sensörü arızalanmış olabilir veya kablosunda da kopukluk bulunabilir. Supaplarda kaçak veya yanma varsa ya da eksantrik milinin kamlarında aşınma başladıysa bu da silindirlerin kompresyonunun düşmesine neden olur. Tüm bu ihtimaller sonucu motorun verimi azalacağı için çekişi yani performansı da düşer. Diğer tarafta yüksekliği 970 metre olan Kütahya'dan deniz seviyesindeki İstanbul a geldiğinizde artan atmosfer basıncına ek olarak oluşan karışım sayesinde motorun bir miktar canlanması gerekir. Sonuç olarak yetkili servise müracaat ederek sorunlarınızı aktarın. Onların yapacağı ölçümler ve kontroller sonucunda araçtaki sorunlar da ortadan kalkacaktır.

kalan karakter 1000

Umit Umit

Vw golf gti 2014 model arabam var. Acaba neden Performansı düşük?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.01.2015 12:47
mehmet mehmet

2011 model DSG 1.4 golf' ümde de aynı sorun var.Servis kesinlikle arıza yok diyor. Şanzumanda bir parça değiştikten sonra çekiş düştü.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.10.2015 17:20
mesut mesut

volswagen golf 1.6 2007 model fsı arabam var perfonsu neden düşük olabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 12.12.2014 00:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN