ONNO USTA

Kia Cee’d’in Modifiyesi İçin Ne Önerirsiniz?

12.11.2014 Çarşamba
KİA CEE’D’İN MODİFİYESİ İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2012 model Cee'd 1.6 CRDI (90 HP) için modifiye yaptırmak istiyorum. Şu anda 40.000 km'de olan aracıma chip modifiyesi uygulatsam garanti kapsamı bozulur mu? Bu uygulamanın montajının basit olduğu belirtiliyor, sizce uzman bir kişi tarafından mı yapılmalı? Bana Ankara'da önereceğiniz bir yer var mı? Chip modifiyesinin yerine beyine yapılan yazılım uygulamasını önerir misiniz? Motora karbon temizleme yaptırmam için kaç kilometrede olması gerekir.

Ali Kemal Gülseven

Sayın Ali Kemal Gülseven,

Kia Ceed 1.6 CRDi'e yetkili servisin onayı olmadan uygulanacak standart dışı montajlar aracın garanti mevzuatına aykırı olduğu için garanti kapsamını sona erdirir. Ek performans elde etmek için yapılan uygulamalardan biri de box yani ara beyindir. Bur uygulamada motor, basınç sensörüne yapılan yanıltıcı bilgilendirmeyle yazılım haritasında değişiklikler yapılıyor. Farklı box uygulamaları vardır bunlar sadece basınç sensör arasına eklendiği gibi enjektör kablolarının arasına da müdahale edebilirler. Bu uygulamadaki tek sorun ise montaj sonrası oluşacak ani ve kontrolsüz farklılıkları engelleyebilecek hassas yazılım özelliklerinin olmamasıdır. Ancak pratik takılma özelliği sayesinde bir çok kişi tarafından montajı yapılabilir. Bu konuda en güvenli uygulama ise işletim sistem beynine yapılan özel yazılım programıdır. Bu işlemin yetkili servis tarafından da tespit edilmesi zordur. Ancak periyodik bakımlarda yetkili servisin yapacağı yazılım güncelleme işlemi sonucu yüklenen bu özel program silinir. Box uygulamasını yaptırdığınızda periyodik bakımlardan önce sistemi sökmeniz gerekebilir. Ayrıca araç yolda kaldığında da onarım için gelecek olan yetkili servis çalışanları bu parçayı kolayca tespit ederlerse aracın garanti süresi sona erecektir. Modifiye konusunda 'www.pschiptuning.com' adresinden bilgi alabilirsiniz. Karbon temizleme uygulamasını her 40-50.000 km aralığında uygulanmalıdır. Bu uygulamayı modifiyeden önce yaptırmanızda yarar var.

kalan karakter 1000

KIA ceed concept sw KIA ceed concept sw

2011 model 128 bg KIA ceed concept sw full otomatik sahibiyim, 25 yıllık ve aile sahibi bir sürücü olarak kullandığım çok farklı marka ve model arabalar içinde bu araç 3. kia ceed marka model aracım, bagaj hacmi açısından, hızlanma ve kullanım rahatlığı, güvenlik ve yakıt sarfiyatı bakımından en rahat ettiğim araçlardan birisi oldu kia, chip tuning vs gibi teknik hormonal katkılara ihtiyaç duymadım bindiğim araç orjinal haliyle güzel böyle kullanırım mantığı dahilinde herhangi bir işlem yaptırmadım araçlarıma ama zevk ve istek meselesi tabiiki isteyen teknik imkanlar dahilinde, kendisinin ve trafikteki diğer kişi ve aqraçların güvenliğini sıkıntıya sokmayacak şekilde restorasyon ve diğer teknik katkıları yapabilsinler elbette, zira hayat kısa ve çok değerli çok kasmadan zevkle kullanalım araçlarımızı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.11.2015 13:18
onur onur

arabayı sat

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 15.11.2014 07:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN