ONNO USTA

Toyota Corona’da Oluşan Sesi Nasıl Gideririz?

13.11.2014 Perşembe
TOYOTA CORONA’DA OLUŞAN SESİ NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 1993 model Corona ile sağa ve sola dönüşlerde araçtan tıkırtı sesleri geldiği için aracımı servise götürdüm. Oradaki usta tekerleğin salıncak burçlarının değişmesi gerektiğini söyledi. Usta, salıncak ile tekerlek arasındaki bağlantı kısmını sallayıp bana gösterdi. Ardından aracımda salıncak burçları değişti fakat ses hala gelmeye devam ediyor. Usta, bu kez sorunun karter bağlantı yerindeki kırıktan kaynaklandığını söyledi. Sizce bu sorunun kaynağı nedir? Bu konuda neler öneririsiniz?
Rıza Kaner


Sayın Rıza Kaner,

'da sağa ve sola dönüşlerde oluşan tıkırtılı seslerin onarmak için salıncak burçları yenilenmiş ama rot ve rotiller de kontrol edildi mi? Bu ses, araç çok düşük hızlardayken mesela ilk kalkışta direksiyonu tam sağ veya sola dayanma noktasına kadar çevirdiğinizde belirginleşiyorsa aks başlarının yataklarında aşınma olabilir. Bence aksların komple yenilenmesinde yarar var. Karterin kırık olduğunu belirten ifadenizde motorun yağ karterini belirtiyorsanız onun ön takım, süspansiyon ve güç aktarmayla bir alakası yoktur. Diğer tarafta sürüş anında oluşan sallanma aracın süspansiyonundan mı kaynaklanıyor yoksa direksiyondan mı? Süspansiyon olarak araç çok esneyip salınıyorsa komple amortisörleri ve gerekiyorsa helezon yayları değiştirin. Sorun direksiyondan kaynaklanıyorsa jant ve lastik balanslarında sorun olabilir. Ayrıca yukarıda da bahsettiğim gibi aks bilyelerinde oluşan boşluklar da bu soruna neden olabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN