ONNO USTA

Renault Symbol’ün İmmobilizeri Arızalı Mı?

17.11.2014 Pazartesi
RENAULT SYMBOL’ÜN İMMOBİLİZERİ ARIZALI MI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2011 model 1.5 dCi, aküsü yeni olmasına rağmen motoru 3 gün çalıştırmadığımda ilk marşta zorlanıyor. Bu sorunu çözmek için aracımı bilgisayara bağladık ama bir soruna rastlayamadık. Daha sonra aracın immobilizerinin akım çektiği belirtildi. Bir yanda sökülüp bakılması gerektiği belirtilirken diğer taraftan araca her gün binersem sorun olmayacağı belirtildi. Bu durum bana biraz çelişkili geldi. Siz bu konuda neler önerirsiniz? İmmobilizer arızası tahminen ne kadara çözülür?

Edremit Yıldız

Sayın Edremit Yıldız,

Renault Clio Symbol'ün 3 gün çalıştırılmadığı zaman akünün boşalması, aracın aküden elektrik çalmasından kaynaklanır. Immobilizer değil de araçta alarm varsa bu soruna neden olabilir. Bu nedenle araçta alarm varsa onu devre dışı bırakarak denemeniz gerekir. Immobiliser, aküden çok az elektrik enerjisi çektiği için aküyü boşaltmaya yeterli değildir. Akünün içinde plaka kopuklukları varsa da bu parça kendi kendine enerjisini kaybeder. Sonuç olarak bu konuda uzman birine müracaat etmenizde yarar var. Eğer yeni bir aküde de benzer bir problemle karşılaşırsanız bu sefer aracın elektrik sistemini tek tek kontrol ettirip sorunu çözebilirsiniz. Maliyetle ilgili olarak yetkili bir servisten destek almanızı öneriririm.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN