ONNO USTA

Seat Cordoba’nın Gaz Tepkileri Neden Yavaşladı?

24.11.2014 Pazartesi
SEAT CORDOBA’NIN GAZ TEPKİLERİ NEDEN YAVAŞLADI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2004 model Cordoba 1.4 16V'den genel olarak memnunum. Ancak 118.000 km'de olan aracım rölantide çalışırken kalkış için gaza bastığımda gaz tepkimesi 1-1.5 saniye gecikmeli oluyor. Yani aracı kaldırmak için gaz pedalını basılı tutmam gerekiyor. Bu sorun, düz yolda fazla problem olmazken yokuş çıkarken ise el frenini kullanmadığımda geri kayıyor. Ayrıca hareket ettikten sonra motor 1500-3000 d/d'nin yukarısına çıktığında tepkime süresi makul seviyelere düşüyor. Bu sorunu çözmek için internet üzerinden yaptığım araştırmalarda gaz potansiyometresinin ayarlanması ve yazılımın güncellemesi gerektiği belirtiliyor. Araçta elektronik gaz pedalı olduğu için bu şekilde kullanmaya alışmalısın şeklinde öneriler de var. Sizce ne yapmam gerekir? Bana ne önerirsiniz?

Muhammed Ali Aydın

Sayın Muhammed Ali Aydın

Sahibi olduğunuz 'nın ilk kalkıştaki zayıf gaz tepkisi sorununu çözmek için aracı hiç servise götürdünüz mü? Aracınızın gaz kelebek takımı ile EGR sistemi temiz mi? Lambda sensörü sorunsuz olarak çalışıyor mu? Gaz pedalı potansiyonmetre ayarı veya temizliği gibi noktaları dikkate alarak aracınızı yetkili servise götürüp gerekli güncellemeleri yaptırmalısınız. Ayrıca speed booster gibi ürünleri tercih ederek gaz tepkilerini daha etkin hale getirebilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN