ONNO USTA

Çip Modifiyesinin Avantajı Var mı?

27.11.2014 Perşembe
ÇİP MODİFİYESİNİN AVANTAJI VAR MI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Motora uygulanan çip modifiyesinin faydası var mı? Bu uygulama, aracın yakıt tüketimine olumlu etkisi sağlar mı?

S. İlker Yolcu

Sayın S. İlker Yolcu,

Çip modifiyesi olarak bilinen uygulama, motorun işletim sisteminden daha fazla güç artışı elde etmek için yapılan yazılım geliştirilmesidir. Ek performans elde etmek için yapılan bu kısa yol ile elde edilen güç, motorun özelliklerine göre farklıdır. Bu nedenle fayda, beklentilerinize göre değişiklik gösterecektir. Çünkü fabrikanın belirlediği değerlerin üstüne çıkan otomobilde limitler zorlanacağı için fayda sözcüğünün bir anlamı yoktur. Motor gücü artışı atmosferik motorlarda yüzde 8 civarındadır. Yakıt tüketimini arttıran bu uygulama, aşırı beslemeli yani turbo motorlarda yüzde 30 civarında güç ve tork artışı sağlayabilir. Aşırı beslemeli motorlarda elde edilen avantajlardan biri de aracı uzun yolda belli hızı aşmayacak şekilde kullandığınızda yüzde 5 gibi bir yakıt ekonomisi elde edilebilmesidir. Ancak performansı arttırılan bir motorda yakıt ekonomisi planı olmadığı düşünülerek yüksek performansa göre de turbonun ömrü kısalır. Üstelik aynı performansta yakıt tüketim ekonomisinden de bahsedilemez.

kalan karakter 1000

Ugur'a Yanıt Ugur'a Yanıt

Nasıl olacak, benzinden elde edilebilecek birim kalori belli. Yazılım ile bu nasıl iyileştirilebilecek aynı zamanda tüketim de nasıl azaltılacak? Fizik var, matematik var.
Bu tip chip uygulatanlar, kendi araçlarının bilgisayarında yazan tüketimleri dikkate almasın. Rail sensor'ü aldattığınız için aracınız size doğru tüketimi veremez!
Yine, -varsa- turbo gibi pahalı bir parçanın da ömrünü kısaltırsınız.
Turbo yoksa, zaten neden böyle bir uygulamaya yeltendiğiniz de anlamak güç. Minimumda kalacak performans artışı için bu kadar bedel ödemek ne derece doğru olur?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.02.2015 10:41
yazılımlı araç kullanıcısı yazılımlı araç kullanıcısı

"Üstelik aynı performansta yakıt tüketim ekonomisinden de bahsedilemez." sanırım Onno Usta'ya olan güven ve inancım buraya kadarmış...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 03.12.2014 16:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN