ONNO USTA

Opel Astra LPG İle Çalışırken Motorunda Oluşan Titremenin Nedeni Nedir?

03.12.2014 Çarşamba
OPEL ASTRA LPG İLE ÇALIŞIRKEN MOTORUNDA OLUŞAN TİTREMENİN NEDENİ NEDİR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2 yıl önce 2005 model satın aldım ve aracın üzerinde de Atiker marka sıralı LPG sistemi takılıydı. Son dönemde aracımla şehir içinde ilerlerken motorda sallanma ve titreme oluyor. Uzun yolda seyir halindeyken de motor arıza lambası yanıp sönmeye başladı. Aracımı LPG servisine götürdüm ve yetkililer sorunun ateşleme sisteminden kaynaklığını belirttiler. Ben de bobini ve bujileri değiştirdim ama sorun düzelmedi. Ardından LPG sistemi komple kontrol edildi ama bir sonuca ulaşılamadı. Gaz kelebeği, EGR valfi, gaz regülatörü, enjektörler ve filtreler değiştirildi. Araca birkaç kez temizleyici yakıt katkısı ilave edildi. Bu uygulamalar da bir sonuç vermedi. Bilgisayarda yapılan bu kontrollerde 4 silindirde de ateşleme arızası çıkarken bazen de yakıt yetersiz uyarısı çıkıyor. Motor benzinle çalışırken bir sorun olmazken LPG'de çıkan bu problemi çözmek için neler önerirsiniz?

Recep Kalkan

Sayın Recep Kalkan,

Motorda oluşan titreme, benzinle çalışırken değil de LPG'de oluşuyorsa sorun LPG sistemiyle alakalıdır. LPG'de en çok rastlanan sorunlardan biri de sistemdeki gaz regülatörünün gerektiği kadar ısınamaması olabilir. Ayrıca LPG enjektörlerinin emme manifolduna takılı olan yuvalarında da hava alma riski olabilir. Sonuç olarak sorunun LPG servis ortamında çözümü gerekiyor. Bir de motorda LPG olduğu için platinyum özelliklerinde buji kullanmanız gerekiyor.

kalan karakter 1000

Ömer Ömer

benim Albea da vardı aynı sorun. Onno ustanın dediği gibi regülatör ısı ayarı ile çözüldü.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.05.2015 10:39
Oğuz Hoca Oğuz Hoca

Sayın Recep kalkan,

onno Ustanın yorumuna diyecek bir şey yok.Ancak Aracınızı tanıyan biri olarak anlattığınız sorunların büyük olasılıkla sübaplardan kaynaklandığını tahmin ediyorum.Aracınıza bir kaç gün benzinle bindiğinizde bu sorun çözülüyorsa.LPG kitinizde hiç bir sıkıntı yok.Sorun sübaplarda.O da LPG kaynaklı sübap deformasyonu sebebiyle.
İyi günler dilerim...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 27.03.2015 14:08
engin d. engin d.

Bendede aynı problem vardı gaz kafası diye tabir ettikleri parçayı değiştirdim düzeldi lpg de iken rölantide düzensizdi uzun yolda çıkınca motor arıza ışığı yakıyordu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.12.2014 17:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN