ONNO USTA

Toyota RAV4’ün Motorunda Oluşan Yağ Sızıntısı Normal mi?

04.12.2014 Perşembe
TOYOTA RAV4’ÜN MOTORUNDA OLUŞAN YAĞ SIZINTISI NORMAL Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2004 model LPG'li Toyota RAV4 sahiyim. Aracım 120.000 km'de ve motoru nadir de olsa yağ damlatıyor. Özellikle sıcaklığın daha yoğun olduğu günlerde şehir içi kullanımından sonra park yerinde 3-4 damla motor yağı gördüm. Motor yağı değişimi sırasında da motorun üst kapak vidalarının hafif gevşemiş olduğunu fark edip sıktırdım. Bu vidaların gevşemesi normal mi? Ardından aracımın motorunu yıkattım ve 2.000 km sonra motorun üst kapak contasının arkasında bir miktar yağlanma olduğunu gördüm. Yağ çubuğunda ise bir eksilme yoktu. Sanayideki ustalara danıştım ve bazıları motorun LPG'li olması sonucu bu sızıntının normal olduğunu belirttiler. Bazıları ise motorun üst kapağını orijinal bir üst kapak contası ile değiştirmemi önerdi. Ayrıca motorda yağ-su karışımı veya köpürme ile güç kaybı gibi sorunlar ve su eksiltmesi yok.

Ziya Yekta Özkan

Sayın Yekta Özkan,

Motorun silindir kapağının üzerindeki kapakta oluşan yağ sızıntısının LPG ile alakası yok. Bu contanın 120.000 km içerisinde kemikleşerek çökme yapması ve bunun sonucunda vidaların da gevşemesi sonucu motor yağı sızıntısı oluşması normaldir. Bu conta silindir kapak contası kadar önemli ve büyük bir parça değildir. Oldukça ince bir yapıya sahiptir ve maliyeti ile değişim süresi de çok külfetli değildir. Bu contayı orijinaliyle değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz. Ancak bu değişimi yapan kişinin orijinal bir conta kullanması gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN