ONNO USTA

Aveo’nun Turbosu Hangi Devirde Devreye Girer?

08.12.2014 Pazartesi
AVEO’NUN TURBOSU HANGİ DEVİRDE DEVREYE GİRER?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Dizel motorlu 2012 veya 2013 model Chevrolet Aveo Sedan LTZ almak istiyorum. Bu aracın maksimum torku 1750 d/d'de üretilirken turbo hangi aralıklarda devreye girer? Bu aracı düşük devirlerde kullanmam motorda kurumlanmaya yol açar mı?

Ahmet Dürden

Sayın Ahmet Dürden,

Turbo dizel motorlarda turbonun ürettiği basınç motor gücüne yaklaşık yüzde 25 katkı sağlar. Sonuç olarak maksimum torkun oluştuğu 1750 d/d'de turbo maksimum basınca ulaşmaya başlarken motorun işletim sistemi de bu artışa uyum sağlar. Dizel motorlu araçta turbonun düşük devirlerde çalışmaya başladığı anda aracı kısa mesafelerde de kullanırsanız silindirlerde aşırı kurumlanma oluşur. Dizel motorlu araçlarda 1800 d/d'nin altına düşmeden 3000 d/d'ye kadar olan aralıklar ise makul kullanım şeklidir. Arada tam gazları kullanarak (4000 d/d) vitesleri büyütmek de biriken kurumların yakılmasına yardımcı olduğu için bu yöntem de tavsiye edilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN