ONNO USTA

Hyundai i10’un Jant Ağırlığının Farklı Olması Aracın Sürüşünü Etkiler Mi?

09.12.2014 Salı
HYUNDAİ İ10’UN JANT AĞIRLIĞININ FARKLI OLMASI ARACIN SÜRÜŞÜNÜ ETKİLER Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğumuz 2014 model i10 1.0'ın üzerinde 175/65 R14 ebatlı lastikler var. Lastik ve jantların ağırlığı ise 12,5 kg. Almanya'da satılan 1.0'da ise 185/55 R15 ebadında lastikler var ve alaşımlı jantlar bulunuyor. Bu ebattaki lastik ve jantın ağırlığı ise 15,6 kg. Aks başına oluşan yüzde 25'lik ek ağırlığın aracın yakıt tüketimine ve performansına negatif bir etkisi olur mu? Bu sorumun yanıtını bulmak için jant satıcılarına ve yetkili servise danıştım ama net bir cevap olamadım. Bu konudaki yorumunuz nedir?

Güray Güneş

Sayın Güray Güneş,

Aracınızın jant ve lastiğinin toplam ağırlığının artmasının araç üzerindeki etkilerini belirlemek ciddi bir mühendislik işidir. Ancak siz bu hesapları araştırırken önemli detayları gözden kaçıyorsunuz. Jant ve lastiğin toplam ağırlığının artması, aracın ilk kalkış anında, virajlardaki ağrılık merkezinin değişmesinde ve ani hızlanmalarda negatif bir tablo oluştursa da sürüş anında tekerleklerdeki dönme dengesi de bazen avantaj sağlayabilir. Burada sizin hiç dikkate almadığınız asıl konu ise tekerleğin sürtünme direncinin artmasında lastik taban genişliği ve çapının olumsuz etkisi. Çünkü 175/65 R14 ile 185/55 R15 lastikleri arasında 10 mm taban genişliği farkı vardır. Taban genişliğinin yolla oluşturacağı direncin artması sonucunda motor ve aktarma organlarının da zorlanmasına neden olur. Bu sorunlarda özellikle 4 mevsim veya kış lastiğinin yapısı nedeniyle motorda zorlanmalar söz konusudur. Sonuç olarak 185/55 R15 ebatları, aracın performans ve yakıt tüketim değerlerini olumsuz etkiler.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN