ONNO USTA

Volkswagen Jetta’nın Motorunu Stop Ettikten Sonra Çıkan Ses Normal Mi?

10.12.2014 Çarşamba
VOLKSWAGEN JETTA’NIN MOTORUNU STOP ETTİKTEN SONRA ÇIKAN SES NORMAL Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2012 model Jetta 1.4 TSI (122 HP) ile uzun yolda performanslı kullanım sonrası motoru hemen stop ettiğimde "pıss" şeklinde bir ses geliyor. Şu anda 38.000 km'de olan aracımda sizce bu ses bir arızanın habercisi mi? Yoksa her motorda olan normal bir durum mu?

Mesut Alpgündüz

Sayın Mesut Alpgündüz,

Turbo motorlu araçlarda yüksek devirli kullanım sonrası motoru hemen stop etmek, turbonun ömrünü kısaltan yanlış bir davranıştır. Çünkü motor yüksek devirlerde çalışırken turbo da ona paralel olarak döner. Ardından motor stop edilip çalışmadığında ise turbo, bir süre daha dönmeye devam eder. Bu sürede motor durduğu için yağlama olmaz ama turbo durana kadar yağsız olarak çalışır. Bunun sonucunda turbonun yatakları aşınarak zarar görüp ömrünü kısaltır. Bu yavaşlama sürecinde Blow-Off yolundan turbo ile kapalı olan gaz kelebeği arasında sıkışan hava basıncı da tahliye olurken doğal olarak tıslama sesi duyulur. Sonuç olarak yüksek devirli sürüşlerden sonra motoru hemen stop etmeden önce 5-10 saniye kadar beklemek gerekir. Aksi takdirde turbo gibi maliyetli bir parçayı yenilemek zorunda kalırsınız.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN