ONNO USTA

Renault 9’un Rölanti Devri Neden Düşüyor?

13.12.2014 Cumartesi
RENAULT 9’UN RÖLANTİ DEVRİ NEDEN DÜŞÜYOR?

Onno Usta cevaplıyor...

Sahibi olduğum 1993 model Renault 9 GTE Broadway'in motoruna rektifiye yaptırdıktan sonra yoğun trafikte belli bir süre dur kalk yaptıktan aracımın performansında azalma oluyor. Sürüş anında gaz pedalına bastığımda motorda tekleme olurken frene basınca ise rölanti devri düşerek motor stop edecek gibi oluyor. Sanki motorda bir tıkanlık oluyor. Diğer tarafta gaza basınca benzin göstergesi düşüyor ve sonra tekrar çıkıyor ama her defasında daha da azalarak yükselirken aracımın yakıt tüketimi de artıyor. Bu sorunları çözmek için aracımı götürdüğüm usta, supap ve karbüratör ayarı yapıldığını belirtirken bujilerin ve filtrelerinde kontrol edildiğini söyledi. Ancak bu kontrollerde bir çözüm olmadı ve sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Oğuzhan Çehreli

Sayın Oğuzhan Çehreli,
Renault 9 Broadway GTE'ye yapılan motor rektifiyesi yani yenileştirmesinden sonra oluşan sorunları tespit etmek için bir takım kontrollerin yapılması gerekiyor. Öncelikle karter yağ havalandırmanın emme manifoltuna takılı olan hortumunda tıkanıklık olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca bu aracın mekanik olan benzin pompası da artık ömrünü tamamlamış olabilir. Benzin filtresinin tıkalı olması ihtimali de motorun çalışma ritmini engeller ancak siz, filtrelerin kontrol edildiği belirttiğiniz için bu ihtimali geçiyoruz. Aynı şey karbüratör için de geçerli ve bu parçanın içerisinde de toz kalıntısının olup olmadığını incelendikten sonra benzin girişindeki ince filtre de kontrol edilmelidir. Ayrıca elektronik ateşlenme sisteminin kontrol edilmesinde yarar var. Sonuç olarak konuya hakim bir servis aracılığı ile sorunların çözümlenmesi gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN