ONNO USTA

Peugeot Partner Tepee İçin Hangi Kış Lastiğini Önerirsiniz?

15.12.2014 Pazartesi
PEUGEOT PARTNER TEPEE İÇİN HANGİ KIŞ LASTİĞİNİ ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2013 model Partner Tepee'nin üzerinde 205/65 R15 ebatlarında 4 mevsim lastikler var. Ben aracıma kış lastiği almayı planlıyorum ve önceki aracım olan Peugeot Bipper'deki Goodyear ve Pirelli marka kış lastiklerinden oldukça memnundum. Bu sefer ise milli sermaye ile kurulan Petlas marka lastik almayı planlıyorum. Petlas marka kış lastikleri, fiyat olarak da oldukça avantajlı ama satın alacağım lastik tabanının 195 olmasında yani 195/65 R15 ebatlarındaki kış lastiği taktırmamı önerir misiniz?

Aslan Yıldırım,

Sayın Aslan Yıldırım,

Kış lastiği seçiminde dikkat edilmesi gerekli bir kaç nokta vardır. Öncelikle kullanılan lastiğin çapının orijinali ile uyumlu olması gerekiyor. Halbuki siz lastiği daraltıp profilini değiştirmeden çapını da ufaltınca aracın yol tutuş özelliklerini zayıflatacaksınız. Bu da aracın kaygan zeminde sürekli patinaj yapmasına neden olacak. Sonuçta kaygan zeminler için lastiğin biraz daha dar seçilmesi avantaj olabilir ancak çapı değişmemelidir. Lastiğin özellikleri, aracın sürüş konforu, yol tutuş özellikleri ve güvenliği konularında oldukça önemlidir. Petlas'ı test etme fırsatım olmadı ama Goodyear UltraGrip'i test ettim ve tavsiye ederim. Ayrıca Goodyear'ın dışında Continental, Pirelli gibi markalarda da kendini kanıtlamış kış lastikleri vardır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN