ONNO USTA

Renault Megane’ın Motoru Neden Birden Yığılıyor?

17.12.2014 Çarşamba
RENAULT MEGANE’IN MOTORU NEDEN BİRDEN YIĞILIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2001 model Renault Megane RTE ile sürüş anında devir göstergesi bir anda sıfırın altına iniyor ve lambalar anlık sönüp yandıktan sonra araçta öne doğru bir yığılma oluyor. Bu sorunu çözmek için aracımı farklı ustalara götürdüm ama problemi çözemediler. Bu sorun hem benzinde, hem LPG'de olurken bazen hiç olmuyor, bazen de arka arkaya 6-7 kez tekrarlanıyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Mehmet Kartal

Sayın Mehmet Kartal,

Bu tarz sorunlarda tek bir sistem değil, aracın genelinde bir takım kontrollerin yapılması gerektiği için deneme yanılma yapmak veya kağıt üzerinde sorun tespit etmek oldukça zor. İlk olarak sorunun benzinde mi yoksa LPG'den mi kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Bunun içinde benzin ve LPG sisteminin ortak kullanıldığı sensör ve parçaların kontrol edilmesinde yarar var. Ardından LPG sistemini devre dışı bırakıp araç benzinle çalıştırılıp test edildiği sürece sorunun olup olmadığı kontrol edilmeli. Araç, benzinle çalışırken aynı sorun tekrarlıyorsa otomobili yetkili servise götürülüp test cihazına bağlanarak arıza kodu alınmalı. Bu kontrolü uzman birinin yapması gerekir, çünkü oksijen sensörü kurum bağlayıp arızalansa da bunu bilgisayarda hata göremeyebilirsiniz. Araç benzinle çalışırken bir sorun yoksa ve bu problem LPG'de de devam ediyorsa aracı bu seferde konusunda uzman bir LPG servisine götürmelisiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN