ONNO USTA

Skoda Octavia’ya Modifiye Yaptırmamı Önerir Misiniz?

22.12.2014 Pazartesi
SKODA OCTAVİA’YA MODİFİYE YAPTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2012 model Octavia 1.6 sahibiyim ve aracımın yakıt tüketimi yüksek olduğu için LPG taktırdım. Araçlarda motor gücünü arttırmak için chip modifiyesi yapıldığını duydum. Bu uygulamayı Octavia'ya ya yaptırdığımda 102 HP'lik motorda turbo olmaması nedeniyle 10 HP'lik bir artış gerçekleşiyormuş. Merak ettiğim konu ise yazılım modifiyesiyle birlikte motorda değişen parça var mı? Bu uygulama sayesinde yakıt tüketiminde azalma olur mu? Motor gücünü arttırmak için neler önerebilirsiniz?

Mustafa Çalışkan

Sayın Mustafa Çalışkan,

Aracınızda yakıt tüketiminden şikayetçi olduğunuz için LPG'yi tercih etmişsiniz. Ama LPG'li motorların çoğunda belli bir performans kaybı söz konusu olabiliyor. Diğer tarafta motorun gücünü yükseltmek için yaptırmayı düşündüğünüz özel beyin programlaması yani chip modifiyesi işlemi, atmosferik motorlarda yüzde 4-8 civarında ek artış sağlar. Ancak modifiye uygulamayı yapmak için motorun yıpranmamış veya diğer bir deyişle sorunsuz olması gerekiyor. Sonuç olarak motorda LPG'nin de görev yaptığını düşünürsek motorun yakıt tüketimi modifiye ile birlikte daha da artacaktır. Aslında bir motora sonradan uygulanan LPG ve modifiye işlemleri, birbirlerine biraz zıt iki konulardır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN