ONNO USTA

Dizel motorlu Renault Megane için neler önerirsiniz?

26.12.2014 Cuma
DİZEL MOTORLU RENAULT MEGANE İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2007 model Renault Megane II 1.5 dCi'nin tüm bakımlarını aksatmadan yaptırıyorum. Özellikle motoru ilk çalıştırma ve durdurmadan önce oldukça dikkatli davranıyorum. Ancak çevremdeki insanlar, dizel motorlu araçların sorun çıkartacağını belirterek araçlarını kullandıktan sonra hemen satıyorlar. Sizce bu düşünce doğru mu? Şu anda 95.000 km'de olan aracımda bakımları aksatmadan yaptırırsam sizce daha ne kadar daha kullanabilirim? Bu konuda neler önerirsiniz?

Özgür Dilek

Sayın Özgür Dilek,

Dizel motorların iç yapıları ve motor parçalarında olduğu gibi bakım prosedürlerinde, benzinlilere göre bazı farklıdır vardır. Motorinde bulunan kükürttün kurum yapma özellikleri nedeniyle bazen motorda sorunlar çıkmasına neden olabiliyor. Mazotun yapısındaki kurumu engellenmek ise pek mümkün değildir. Dizel motorlu araçlarda her 50.000 km'de bir karbon temizleme yapılmalıdır. Bu işlem karbon temizleme yani (Carbon Clean) markasının orijinal kimyasalları ve cihazıyla yapılmalıdır. Zaten 95.000 km, henüz sorunların başlama için biraz erkendir. Zaten araç 150.000 km dolaylarında turbonun yıpranması ve yenilenmesi gerekebilir. Yine bu kilometrelerden sonra enjektör bakımı veya yenilemesi de gerekecektir. Zaten bunlar uygulanması gereken işlemlerdir. Dizel motorlarda yapılan turbo ve enjektör onarımı veya yenilemesinin maliyeti benzinli motorlara göre oldukça yüksektir. Ben bu aracı daha ne kadar sorunsuz kullanabilirim sorusunun cevabını ise kimse veremez. Günümüzde 600.000 km yapan ve yukarıda bahsettiğim parçaları değiştirmemiş hatta herhangi bir mekanik sorun yaşamamış birçok araç var.

kalan karakter 1000

Murat Murat

Nissan Note Visia 1.5 Dci Dizel 2008 model araç için neler söyleyebilirsiniz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.12.2015 22:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN