ONNO USTA

Fiat Linea’da İkinci Viteste Neden Uğultu Sesi Geliyor?

31.12.2014 Çarşamba
FİAT LİNEA’DA İKİNCİ VİTESTE NEDEN UĞULTU SESİ GELİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

1.3 Multijet sahibiyim ve 2010 model olan aracım 175.000 km'ye ulaştı. Sürüş sırasında ikinci vitesteyken motorda 2000-2500 d/d aralığında uğultu sesi oluşuyor. Bu sorun, motorun diğer devirlerinde ise olmuyor. Servisteki usta aracı yolda kontrol etti ve sorunun ikinci vites dişlisinden kaynaklandığını söyleyip bir sıkıntıya sebep olmayacağını da belirtti. Ben de aracı 15.000 km'dir bu şekilde kullanıyorum ama bu ses beni aşırı derecede rahatsız ediyor. Ayrıca sesi duyduğum anda ayağımı gazdan çekip tekrar gaz verince araç geç tepki verip birinci ve ikinci viteste sanki silkeleme yapıyor. Sizce bu sorun ileride daha büyük problemlere yol açar mı? Ayrıca aracımla park halinden çıkarken ya da bozuk yolda giderken çeşitli sesler geliyor. Bu konularda neler önerirsiniz?

Ferdi Kıylıoğlu

Sayın Ferdi Kıylıoğlu,

Yetkili servis tarafından yapılan test sürüşü ve yorum sonucu ikinci vites dişli sesi olarak tespit edilen sorunun giderilmesi için şanzımanın sökülmesi gerekiyor. Şanzıman söküldükten sonra dişli veya rulman gibi parçalarının kontrol edilip gerekiyorsa yenileriyle değiştirilmesi şart. Bu işlem sonrasında başka sorun çıkıp çıkmayacağı konusunda yorum yapmak zor. Araçla sağa veya sola dönüşlerde oluşan sesin kaynağı ise büyük ihtimalle ön akstaki boşluktur. Yetkili servis tarafından yapılacak kontrollerle sorunun kaynağı bulunup giderilebilir.

kalan karakter 1000

itfaiyeci itfaiyeci

sıkıntı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.10.2015 16:38
last last

Bu sorun orta aks taşıyıcı bilyasından kaynaklanıyor oraya bi baktırmanı tavsiye ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.04.2015 14:53
Murat Murat

Ferdi bey aynı sorun bizim Albeamızda vardı motor takozlarını değiştirdiler ve sorun halloldu 2. viteste düşük devirde motora yüklenince garip garip sesler geliyordu bi motor takozlarını da kontrol ettirin derim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.01.2015 00:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN