ONNO USTA

Mekanik Enjektör Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

12.01.2015 Pazartesi
MEKANİK ENJEKTÖR HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Eskiden Mercedes modellerinde görev yapan mekanik enjeksiyon sistemi ile ilgili bilgi almak istediğim sorularım var. Artık Türkiye'de sisteminden anlayan ustanın kalmadığı söyleniyor. Mekanik enjeksiyon beslemesi yapılabilir mi? Karbüratörlü bir araç, mekanik enjeksiyona dönüştürülebilir mi? Bu değişiklikte motor verimi artar mı? Uygulamanın maliyeti tahmininizce ne kadar olur?

Mustafa Nedim Can

Sayın Mustafa Nedim Can

Benzinli motorlarda geçmişte yani 1960'larda kullanılan enjektörlü yakıt sistemlerinin büyük çoğunluğu mekanik özellikliydi. Ben bu sistemler hakkında çok tecrübeliyim ve genel yapılarını iyi bildiğim için uzun yıllar araçlardaki çeşitli sorunları da çözdüm. Mekanik enjeksiyona besleme yapılabilir mi sorunuzu ise pek anlayamadım. Enjeksiyon zaten yakıt besleme sistemidir. Motorlu taşıtlardaki elektronik sistemlerin gelişmesiyle mekanik enjektör sistemi de artık kullanılmayan eski bir teknoloji oldu. Soruda geçen mekanik enjektör uygulaması ise hem maliyetli hem de zahmetli bir iş. Çünkü artık adı bile hatırlanmayan karbüratörün yerine yine eski bir teknoloji olan mekanik enjektörü neden uyguluyorsunuz? Bu eski teknoloji ile ilgili ne parça ne de donanımları var. Diğer tarafta ileri teknoloji elektronik enjektör sistemi, kitleri var. Sadece enjektör uygulamasıyla verimin artma olabilir. Ancak enjektör tek başına işe yaramayacağı için birçok parçanın değişmesi gerekiyor. Örneğin özel emme manifoltu, benzin regülatörü, yakıt pompası, elektronik beyin, kablo tesisat takımı, enjektörler, MAP sensörü veya hava akış ölçer ile hal sensörü, ECT sensörü gibi elektronik parçaların montajı gerekiyor. Ayrıca montajı yapacak uzman işyerinin motor işletim sistemini sıfırdan yazması da gerekiyor. Kaliteli bir elektronik yakıt enjektörü uygulaması için en az 8.000 TL civarında bir maliyet gerekiyor.

kalan karakter 1000

murat türkmen murat türkmen

yazınızı okudum ve bir sorum olacak mekanik enjeksiyon bir araca sadece sıralı sistem lpg baglamak için ne yapmam gerek yani araç benzinde mekanik enjeksiyon olrak çalışmaya devam edecek sadece lpg sistemi sıralı olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.01.2015 19:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN