ONNO USTA

Nissan Primera GT’nin Motoru Isındıktan Sonra Neden Hantallaşıyor?

14.01.2015 Çarşamba
NİSSAN PRİMERA GT’NİN MOTORU ISINDIKTAN SONRA NEDEN HANTALLAŞIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

BRC marka LPG sistemi bulunan 1999 model Nissan Primera 2.0 GT sahibiyim. Şu anda 225.000 km'de olan bu aracımın benden önceki yani ilk sahibi katalizatörü iptal ettirmiş. Aracımdan genel olarak memnunum ve motor, ilk çalıştırdıktan sonra ısınana kadar canlı bir performans sunuyor. Ardından motor ısındıktan sonra ise aracın performansı zayıflıyor. Motordaki bu sorunu çözmek için usta, motoru bilgisayarda kontrol etti ve vuruntu sensörünün arızalı olduğunu belirtti. Ardından, vuruntu sensörünün çok iyi izole edilerek bir bağlantısının iptal edildiğini gören usta, bu değişikliği fabrikanın yapabileceğini belirtti. Sizce motordaki sorunun kaynağı bu sensör olabilir mi? Çünkü motorun çalışmasında bir sorun yok ve hatta silindirlerin kompresör değerlerini ölçtürdüm ve fabrika verilerine yakın çıktı.

Bekir Öz

Sayın Bekir Öz,

Vuruntu sensörünün iptal edilmesi sonucu motorun çalışma düzeni olumsuz etkilenir. Bu nedenle yeni ve orijinal bir vuruntu sensörü alarak tüm bağlantılarıyla birlikte motora takılıp ardından yeniden arıza kodunun alınması gerekir. Ardından motorun soğukken sunduğu performansı ısındıktan sonra azalma sorununu çözmek için yakıt basıncının ölçülmesi gerekiyor. Ancak bu ölçümden önce ECT sensörü ve yakıt filtresinin kontrol edilmesi gerekir. Çünkü ısınan ve zaten yıpranmış olan yakıt pompası, yeterli benzin basıncın oluşmamasına neden olur. Bu arada enjektörlerin de ultrasonik cihaz ile temizlenip püskürtme miktarı ve püskürtme formunun kontrol edilmesi gerekiyor. Sonuç olarak benzinle çalışmada sorunlar giderilirse buna paralel olarak LPG'de de problem kalmayacaktır. Son olarak LPG'li araçlar için sürekli önerdiğim platinyum ya da iridyum özellikli bujileri sizde Primera'nın motorunda kullanmanız gerekiyor.

kalan karakter 1000

nissan gt nissan gt

98 nissan gt vuruntu sensörünü uygun fiyata nasıl temin edebilirim bilgisi olanlar varsa sevinirim çıkma olursa düzen tutarmı tesekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.07.2015 19:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN